همه چیز درباره آیفون 13
دستگیری مهندس چینی به اتهام سرقت اطلاعات سامانه دفاع موشکی آمریکا

دستگیری مهندس چینی به اتهام سرقت اطلاعات سامانه دفاع موشکی آمریکا

FBI یکی از مهندسان سابق شرکت Raytheon را به اتهام سرقت اطلاعات طبقه بندی شده درباره سامانه دفاع موشکی آمریکا و انتقال آن به چین دستگیر کرده است.

کمپانی آمریکایی Raytheon در ساخت سلاح های نظامی، به ویژه موشک تخصص دارد و از مهمترین پیمانکاران نظامی ایالات متحده به شمار می رود. پلیس فدرال آمریکا یکی از مهندسان سابق این شرکت به نام Wei Sun را به اتهام انتقال لپ تاپ حاوی اطلاعات محرمانه درباره سامانه دفاع موشکی به چین بازداشت کرده است. این مهندس ۴۸ ساله از سال ۲۰۰۸ به مدت یک دهه در واحد برق Raytheon سرگرم طراحی مدارهای آنالوگ بوده است.

به گفته مقامات آمریکایی Wei Sun در تاریخ اول دسامبر ۲۰۱۸ درخواست خود را برای مرخصی و خروج از کشور مطرح کرده است. علی رغم موافقت مدیران Raytheon با این درخواست، به وی هشدار داده شده که از همراه بردن لپ تاپ کاری به واسطه داده های محرمانه ذخیره شده در آن خودداری کند؛ با این حال وی این هشدارها را نادیده گرفته و لپ تاپ HP را در ۱۸ دسامبر از آمریکا خارج کرده است.

سامانه دفاع موشکی آمریکا

Wei Sun حدود ۲ هفته بعد از این ماجرا با ارسال ایمیلی به کمپانی به بهانه تحصیل و اشتغال خارج از ایالات متحده از کارش استعفا داد. وی یک هفته پس از این ماجرا و در بازگشت به آمریکا توسط ماموران امنیتی کمپانی Raytheon مورد پرس و جو قرار گرفته و ابتدا مدعی شده بود که به سنگاپور و فیلیپین سفر کرده اما در ادامه با رد اظهارات قبلی مقصد خود را چین، کامبوج و هنگ کنگ اعلام کرده بود.

این اظهارات ضد و نقض باعث مشکوک شدن ماموران شده بود. در بازرسی های به عمل آمده دستکم پنج فایل حاوی اطلاعات طبقه بندی شده در مورد مدارهای مجتمع قابل برنامه ریزی (FPGA) در لپ تاپ وی پیدا شده که در برنامه هایی نظیر AMRAAM و RKV کاربرد دارند.

Raytheon از این مدارها در سامانه دفاع موشکی هوا به هوا، هوا به سطح و هوا به زمین استفاده می کند. هرچند پنتاگون از سال گذشته برنامه RKV را به خاطر برخی مسائل کنار گذاشت اما سامانه AMRAAM کماکان عملیاتی است و ارتش از آنها استفاده می کند. Wei Sun از کارش در Raytheon اخراج شده و در دادگاه به تخطی از قوانین قاچاق فناوری های تسلیحاتی متهم شده است.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato