ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پانورامای مریخ
علمی

ناسا تصویری با رزولوشن ۱.۸ میلیارد پیکسل از سطح مریخ منتشر کرد

ناسا با کیفیت ترین تصویری که تاکنون توسط کاوشگر کنجکاوی تهیه شده را منتشر کرد. این تصویر پانورامای ۱.۸ میلیارد پیکسلی نمایی بی سابقه از سطح مریخ را ارائه می دهد و نواحی مختلف سیاره ...

ناسا با کیفیت ترین تصویری که تاکنون توسط کاوشگر کنجکاوی تهیه شده را منتشر کرد. این تصویر پانورامای ۱.۸ میلیارد پیکسلی نمایی بی سابقه از سطح مریخ را ارائه می دهد و نواحی مختلف سیاره سرخ از جمله دیواره های گودال گیل را که کنجکاوی در آن قرار دارد و همچنین گودال Slangpos، منطقه ورا روبین و بسیاری دیگر را به تصویر می کشد.

تصویر پانورامای مریخ با کمک بیش از هزار عکس ساخته شده که همگی از طریق لنز تله فوتو Mastcam کنجکاوی از سطح این سیاره گرفته شده اند. اما به خاطر موقعیت قرار گیری دوربین، تصویر نهایی بدنه کاوشگر را به طور کامل نشان نمی دهد با این حال تصویر پانورامای دیگری با کیفیت ۶۵۰ میلیون پیکسل هم وجود دارد که با استفاده از عکس های گرفته شده با لنز زاویه متوسط کنجکاوی تهیه شده است و در این تصویر بدنه کنجکاوی کاملا مشخص است.

رزولوشن تصویر تهیه شده با این لنز پایین تر از تصویر اول است با این حال بدنه کنجکاوی را هم نشان می دهد. اما باز گردیم به عکس ۱.۸ میلیارد پیکسلی؛ در این تصویر می توانید بدون آنکه خللی در جزئیات ایجاد شود روی نواحی مورد نظرتان زوم کنید و با کیفیت بالا آن منطقه را ببینید که این نیز مرهون هزار عکس با کیفیتی است که به صورت جداگانه گرفته شده و سپس به هم چسبیده شده اند.

طبق اعلام ناسا این هزار عکس در طول تعطیلات جشن شکرگزاری در آمریکا گرفته شده اند؛ در واقع تیم اپراتورهای کنجکاوی در این روزها به تعطیلات رفته بودند و بهترین فرصت برای کاوشگر کنجکاوی فراهم شد تا این تعداد عکس را از سوژه خود یعنی مریخ بگیرد.

در این بازه زمانی کنجکاوی در موقعیت مکانی خود ثابت بود و هزار عکس گرفته شده از طریق آن در طول بازه زمانی ۶.۴ ساعت طی چهار روز تعطیلی گرفته شده اند. در واقع طی این ساعات بهترین شرایط نوری در سطح سیاره سرخ فراهم بوده است. عکس پانورامای مریخ با رزلوشن ۱.۸ میلیارد پیکسلی را میتوانید از طریق این لینک مشاهده کنید و با کمک ابزار ویژه ای که ناسا فراهم کرده روی نقاط مختلف آن زوم کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • ℳԊT
    ℳԊT | ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

    حجم عکسش 2.25 گیگابایته ???

  • ℳԊT
    ℳԊT | ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

    دوربین به این قوییی از کجا آورده ؟

مطالب پیشنهادی