تاثیر کرونا بر بازار مسکن؛ کاهش آگهی‌های ملکی در اسفند ماه

تاثیر کرونا بر بازار مسکن؛ کاهش آگهی‌های ملکی در اسفند ماه

روند انتشار آگهی‌های ملکی از ابتدای اسفند امسال با کاهش روبرو بوده است. این در حالی است که آگهی‌هایی که از سوی مالکان خانه‌ها به صورت مستقیم منتشر می‌شوند، پس از کاهش یک‌هفته‌ای، دوباره روند افزایشی داشته است.

سامانه ملک رادار در گزارشی که تهیه کرده با بررسی آگهی‌های منتشر شده در پلتفرم‌های انتشار آگهی در دو هفته پایانی بهمن ماه و دو هفته ابتدای اسفند پی به این نتیجه برده که روند انتشار آگهی با کاهش چشمگیری همراه بوده است. آنطور که به نظر می‌رسد این کاهش هم در آگهی‌های منتشر شده از سوی مشاوران املاک و هم مالکان خانه‌ها دیده می‌شود؛ اما در هفته دوم اسفند، انتشار آگهی از سوی مالکان خانه‌ها مجدداً افزایشی شده، در صورتی که آگهی‌های مشاوران املاک همچنان روند کاهشی داشته است.

گرچه به طور قطع نمی‌توان کاهش تعداد آگهی‌ها را تنها به شیوع ویروس کرونا در کشور مرتبط دانست و عوامل متعددی از جمله نزدیک شدن به پایان سال در این زمینه نقش داشته‌اند اما در نهایت بررسی‌های ملک رادار نشان می‌دهد در هفته ابتدایی اسفند آگهی‌های منتشر شده از سوی مالکان، بیش از ۳۳۰۰ مورد کمتر از هفته آخر بهمن بوده‌اند. گفتنیست در همین زمان آگهی‌های مشاوران املاک نیز بیش از ۷۵۰۰ مورد کاهش را نشان می‌دهد.

اما در هفته دوم اسفند، آگهی‌های مالکان دوباره افزایشی شده و به میزان هفته سوم بهمن رسیده؛ از آن سو روند کاهش آگهی‌های مشاوران و املاکی‌ها همچنان کاهش داشته است. بدین ترتیب می‌توان گفت کل روند انتشار آگهی ملکی در استان‌های تهران و البرز و منطقه خراسان، از ابتدای اسفند تاکنون کمتر شده است و  این روند کاهشی را می‌توان به شیوع ویروس کرونا در کشور، قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و همچنین همانطور که گفته شد؛ نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، نسبت داد.

ملک‌رادار هفته گذشته اعلام کرد به منظور کمک به مشاوران املاک و شهروندان، استفاده از سرویس مشتری‌یاب خود را تا پایان سال رایگان می‌کند. بدین ترتیب مشاوران املاک می‌توانند بدون خارج شدن از خانه و حضور در بنگاه‌های ملکی، فعالیت‌های خود را ادامه دهند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.