کارکنان سابق پیکسار برنده جایزه تورینگ 2019 شدند؛ نوبل دنیای کامپیوتر

کارکنان سابق پیکسار برنده جایزه تورینگ 2019 شدند؛ نوبل دنیای کامپیوتر

دو نفر از کارمندان سابق پیکسار که در زمینه گرافیک کامپیوتری پیشرو هستند، جایزه تورینگ ۲۰۱۹ به ارزش ۱ میلیون دلار را تصاحب کردند. از جایزه تورینگ به عنوان نوبل دنیای کامپیوتر یاد می شود.

دستاورد کارمندان سابق پیکسار، «‌پت هنرهان» و «ادوین کتمول» توسعه فناوری گرافیک کامپیوتری است که نقش اصلی را در تولید انیمیشن داستان اسباب بازی برعهده داشت. این دو نفر در واکنش به این موضوع، اظهار شگفتی کردند. از جایزه تورینگ می‌توان به عنوان جایزه نوبل در دنیای کامپیوتر یاد کرد.

کتمول که در گذشته ریاست استودیوی انیمیشن سازی پیکسار را برعهده داشته، با فناوری بنیادی خود باعث انقلابی در مدل‌سازی کامیپوتری شد. این فناوری، گرافیک کامپیوتری را از مدل‌های وایرفریم به سمت تولید اجسام با سطوح خمیده سوق داد. او همچنین نقشه‌برداری از بافت را توسعه داد که به طراحان اجازه می‌دهد با چسباندن یک تصویر دو بعدی به سطح یک جسم سه بعدی، ظاهر واقعی‌تری برای آن ایجاد کنند.

جایزه تورینگ

پت هنرهان هم که در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ در شرکت پیکسار فعالیت داشت، هم اکنون به عنوان استاد در آزمایشگاه گرافیک کامپیوتری دانشگاه استنفورد حضور دارد. هنرهان نقش اساسی در تولید نرم افزار RenderMan شرکت پیکسار داشت. این نرم افزار به طور خودکار وظایف گرافیکی مانند شناسایی نحوه بازتاب نور روی بافت اجسام را انجام می‌دهد. این نرم افزار در تولید داستان اسباب بازی و تمام انیمیشن‌های این استودیو مورد استفاده قرار گرفته. بد نیست بدانید از این نرم افزار در ساخت ۴۴ فیلم از ۴۷ نامزد بهترین جلوه های تصویری اسکار در سال های گذشته استفاده شده که از میان آن‌ها می‌توان به تایتانیک و آواتار اشاره کرد.

برای برنده شدن جایزه تورینگ باید در زمینه کامپیوتر فرد بسیار تاثیرگذاری باشید. این جایزه ارزشی برابر با ۱ میلیون دلار دارد که گوگل آن را تامین می‌کند. در گذشته خالقان فناوری رمزگذاری، طراحان تراشه‌‌های موبایل و دنیای وب این جایزه را به خانه برده بودند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato