کشف شواهد جدیدی از ارتباط انسان مدرن با گونه اسرارآمیز باستانی

کشف شواهد جدیدی از ارتباط انسان مدرن با گونه اسرارآمیز باستانی

سالانه تحقیقات زیادی درباره تکامل انسان صورت می‌گیرد. دانشمندان به تازگی موفق به استفاده از یک روش جدید برای بررسی پروتئین‌های دندان ۸۰۰ هزار ساله شده‌اند که اطلاعات جدیدی در رابطه با اجداد انسان در اختیار ما قرار می‌دهد.

اگرچه انسان خردمند (Homo sapiens) تنها گونه انسان محسوب می‌شود که همچنان زنده است، اما برای رسیدن به جایی که هستیم، گونه‌های مختلفی منقرض شده‌اند. با وجود انقراض این گونه‌ها، کشف نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر یکی از مشکلاتی است که دانشمندان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

جدول زمانی معمولا توسط فرایندهای مختلف روی استخوان‌ها و لایه‌های رسوبی مشخص می‌شود. روابط میان گونه‌ها توسط این جدول زمانی تعیین می‌شود و سپس با بررسی ساختارها و ویژگی‌های استخوان‌ها، پیشرفت در تکامل انسان‌ها ردیابی می‌شود.

برای تحقیق جدید، محققان دانشگاه کپنهاگ  از یک ابزار جدید با نام Palaeoproteomics استفاده کردند تا به یک نتیجه دقیق‌تر دست پیدا کنند. روش آن‌ها شامل توالی پروتئین‌ها در بقایای باستانی می‌شود و روی نمونه‌های بسیار قدیمی که همچنان دارای DNA دست نخورده هستند، کارایی دارد. در این تحقیق دندان‌های ۸۰۰ هزار ساله یک گونه کهن و اسرارآمیز انسانی، انسان پیشگام (Homo antecessor) مورد بررسی قرار گرفت.

پروتئین‌های دندان

یکی از نویسندگان این تحقیق، «جسپر ولگارد اولسن» اعلام کرده:

«ما با استفاده از طیف سنجی جرمی توانستیم توالی اسیدهای آمینه موجود در پروتئین‌ باقی مانده در مینای دندان انسان پیشگام را مشخص کنیم. سپس می‌توانیم آن را با توالی پروتئین قدیمی که در دیگر گونه‌های انسانی به آن‌ها دست پیدا کرده‌ایم، برای مثال نئاندرتال و انسان خردمند، مقایسه کنیم. این مقایسه ارتباط ژنتیکی میان این گونه‌های انسانی را مشخص می‌کند.»

با استفاده از این فرایند، این تیم توانست جایگاه انسان پیشگام در میان گونه‌های انسان را دقیق‌تر از گذشته مشخص کند. در حالی که تحقیقات گذشته به این موضوع اشاره کرده بودند که نئاندرتال و انسان‌تبار دنیسووا آخرین اجداد مشترک انسان‌ها هستند، بررسی جدید مشخص می‌کند که انسان پیشگام شباهت زیادی به ما دارد، البته ما مستقیما از آن‌ها نشات نگرفته‌ایم.

نویسنده اصلی این تحقیق، «فریدو ولکر» اعلام کرده:

«تحلیل پروتئین‌ باستانی شواهدی از ارتباط نزدیک میان انسان پیشگام، ما، نئاندرتال و انسان‌تبار دنیسووا ارائه می‌دهد. نتایج بدست آمده توسط تحقیق ما این ایده که انسان پیشگام گروه خواهر گروهی شامل انسان خردمند، نئاندرتال و انسان‌تبار دنیسووا است را حمایت می‌کند.»

پروتئین‌های دندان

به گفته این تیم، استفاده از Palaeoproteomics برای فسیل‌های دیگر، احتمالا اطلاعات بیشتری از اجداد انسان‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato