همه چیز درباره آیفون 13
سرگذشت دندان ۲۱ میلیون ساله؛ آیا مهاجرت دریایی میمون‌ها واقعیت دارد؟

سرگذشت دندان ۲۱ میلیون ساله؛ آیا مهاجرت دریایی میمون‌ها واقعیت دارد؟

میمون‌ها موجودات عجیبی هستند و اگر مقالات علمی پیرامون مهاجرت آن‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر را بررسی کنید، عجیب‌تر هم می‌شود. سال ۲۰۱۶ محققین به این نتیجه رسیدند که گونه‌ای از میمون حدود ۱۶۰ کیلومتر آب را طی کرده تا از پرو به آمریکای مرکزی و به پاناما برسد. اکنون تحقیق دیگری روی مهاجرت آن‌ها انجام شده که به مهاجرت گونه دیگری از میمون‌ها اشاره می‌کند؛ پیمودن مسافتی ۱۵۰۰ کیلومتری از آفریقا تا پرو.

میمون

پیش از این که هر عدد دیگری را اعلام کنیم، دانستن این نکته الزامی است که تمامی مسافت‌های این تحقیق علمی، بر اساس ساختار خشکی‌های کره زمین ۳۲ میلیون سال پیش در نظر گرفته شده است. در نتیجه با علم بر این که قاره آفریقا و آمریکای جنوبی به یکدیگر چسبیده بودند و در اثر حرکات صفحات تکتونیکی به تدریج از هم جدا شدند، می‌توان متصور شد زمانی در میان عمر ۴.۵ میلیارد ساله زمین، این دو قاره فاصله‌ای ۲ هزار کیلومتری داشته‌اند و نه مانند الان ۱۰ هزار کیلومتر.

تحقیق اولیه در سال ۲۰۱۶

میمون

اکنون که این پدیده را در نظر گرفتیم، می‌توان راحت‌تر از مهاجرت دریایی سخت میمون‌‌ها صحبت کرد. اولین بار در سال ۲۰۱۶ گزارش شد که نوعی میمون از پرو مسافتی ۱۶۰ کیلومتری را طی کرده و به آمریکای شمال و در منطقه پاناما رسیده است. چیزی که این قضایا را شگفت‌انگیزتر می‌کند، فاصله بین این دو قاره است که در آن سال‌ها با اقیانوس‌ها و دریا‌ها از یکدیگر جدا شده بودند.

عمر این دندان ۲۱ میلیون سال برآورد می‌شود که با توجه به گونه‌های زیستی آن منطقه در آن سال، این نوع میمون را به تنها گونه پستاندار حاضر در آن منطقه تبدیل می‌کند. محققین تاکید دارند که میمیون‌ها در آفریقای جنوبی می‌زیستند، ولی میمون دیگری در آمریکای شمالی دیده نشده بود. به همین دلیل آن‌ها به این نتیجه رسیدند که این گونه از میمون تنها گونه‌ای است که توانسته این مسافت را طی کند؛ آن هم از طریق ۱۶۰ کیلومتر اقیانوس و دریا.

تنها گونه دیگری که این مسافت را طی کرد، نوعی تنبل بومی بود که ۹ میلیون سال پیش، از پرو به پانامای فعلی مهاجرت کرد. پس از آن نیز حدود ۳.۵ میلیون سال پیش، نوار پاناما شکل گرفت و ارتباط میان دو قاره از طریق خشکی برقرار شد.

تحقیق جدید در سال ۲۰۲۰

میمون

تحقیقاتی که اکنون منتشر شده، به دندان دیگری از گونه جدیدی از میمون‌ها اشاره می‌کند. دندان این میمون که در پرو پیدا شده، متعلق به به نوع «اوکایلا پیتاکوس پردیتا» (Ucayalipithecus perdita) است؛ یعنی گونه‌ای که بومی مناطق آفریقایی (مصر) است. با بررسی بیشتر دندان این گونه از میمون، به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها احتمالا زمانی مابین ۳۲ الی ۳۵ میلیون سال پیش و در پی کاهش عمق اقیانوس‌ها از آفریقای فعلی به آمریکای جنوبی فعلی مهاجرت کرده‌اند.

این مسیر در ۳۲ میلیون سال پیش، حدود ۱۵۰۰ کیلومتر بوده که به احتمال زیاد، میمون‌ها به کمک جزایر شناور روی آب توانسته‌اند آن را طی کنند. اگر این دو مهاجرت را کنار هم بگذاریم، می‌بینیم که حدود ۱۰ میلیون سال بعد نیز گونه‌ای دیگر از پرو به پاناما رفته است. در نتیجه می‌توان به این نتیجه رسید که گونه فعلی یا حداقل گونه‌ای از میمون‌ها که در پاناما زندگی می‌کردند، از مناطق آفریقایی مهاجرت کرده‌اند؛ یعنی مسافتی در حدود ۱۷۰۰ کیلومتر.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato