ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام
تکنولوژی

آموزش گام به گام ثبت نام آنلاین در سامانه سجام به زبان ساده

سجام، مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است، که جهت تسریع عملیات احراز هویت مشتریان، مبارزه با پول‌شویی راه‌اندازی شده است. سامانه سجام یکی از خدماتی است که سازمان بورس در اختیار ۹ میلیون دارنده ...

سجام، مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است، که جهت تسریع عملیات احراز هویت مشتریان، مبارزه با پول‌شویی راه‌اندازی شده است.

سامانه سجام یکی از خدماتی است که سازمان بورس در اختیار ۹ میلیون دارنده کد بورس از طریق بیش از ۱۰۰ کارگزاری در ۳۱ استان کشور قرار داده و سهامداران ۱۸۰ روز فرصت دارند که اطلاعات خود را در این سامانه وارد کنند. در این مطلب قصد آموزش ثبت نام گام به گام آنلاین سامانه سجام را داریم.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

ثبت نام در این سامانه جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظفند هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آنها اقدام کنند. ثبت نام در « سجام » یکبار برای همیشه و یکبار برای کلیه ارکان بازار از جمله تشکلهای خود انتظام، نهادهای مالی، خریداران واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ناشرانی خواهد بود که در بازار سرمایه اقدام به ارائه خدمات می‌کنند.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

در ابتدا باید پس از وارد کردن شماره تلفن خود و دریافت کد تاییدیه، به مرحله بعد بروید. سجام فعلا به مالکیت سیم کارت حساس نیست و لزومی ندارند شماره‌ای وارد کنید که حتما به نام خودتان باشد، اما در هر صورت بهتر است همیشه از سیم کارتی استفاده کنید که مالکیت آن متعلق به خودتان است. همچنین به خاطر بسپارید که دریافت کد تاییدیه، گاه ممکن است کمی بیش از حد معمول طول بکشد. پس از این مرحله باید ۱۰ هزار تومان به عنوان کارمزد پرداخت کنید و این کار را پس از هدایت به درگاه بانکی انجام خواهید داد.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

پس از پرداخت کارمزد به سامانه، وارد مرحله اصلی ثبت نام می‌شوید؛ مرحله‌ای که باید اطلاعات را دقیق و درست در آن وارد کنید چرا که از اینجا به بعد سیستم با سامانه ثبت احوال در ارتباط بوده و در صورت ارائه اطلاعات غلط، ثبت نام تکمیل نخواهد شد و به شما کدی ارائه نخواهد شد. توجه داشته باشید که از این مرحله به بعد حتی اگر ثبت نام خود را نیمه‌کاره رها کنید، در مراجعه بعدی می‌توانید از همان صفحه ادامه دهید.

اگر نماینده شخصی هستید که برای او در حال پر کردن فرم هستید، باید بخش اطلاعات نماینده را نیز پر نمایید. در واقع به زبانی ساده‌تر باید گفت اگر برای خودتان در حال ثبت نام هستید گزینه اصیل را انتخاب و روی ادامه کلیک کنید تا از این مرحله رد شوید اما اگر برای فرزند خود یا هر فرد دیگری که سرپرستی قانونی او را برعهده دارید، ثبت نام می‌کنید، کد ملی خودتان (نه آن فرد) را وارد کنید تا کد رهگیری ارسال شود.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

اگر از قبل کد بورسی دارید باید کد بورسی خود را در بخش بعدی وارد نمایید و اگر ندارید این بخش را رد نمایید تا در پایان مرحله ثبت نام آنلاین به کد بورسی خود دست پیدا کنید. همچنین در این مرحله شما بایستی با توجه به اینکه شما می‌خواهید در کدام بازار به فعالیت بپردازید یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید. بازار بورس و فرابورس که همان بازار اوراق بهادار است و بورس کالا و بورس انرژی نیز از سایر گزینه‌هاست. سرمایه‌گذاران حقیقی عموماً در بورس‌های اوراق بهادار و کالا فعال هستند اما اشخاص حقوقی متناسب با برنامه‌های خودشان ممکن است در بورس انرژی نیز وارد شوند.

در بخش بعدی نیز باید اطلاعات شغلی خودتان را وارد کنید و آگاه باشید که گزینه‌هایی نظیر دانشجو و خانه‌دار نیز در این بخش وجود دارد

در بخش اطلاعات مالی نیز باید باید به دو پرسش «میزان آشنایی شما با مفاهیم مالی و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار چه میزان است؟» و همچنین «پیش‌بینی می‌کنید سطح معاملات شما در بازار سرمایه ایران طی یک سال چه مبلغی می‌باشد؟» پاسخ دهید. به جز این دو مورد می‌توانید به بقیه موارد پاسخ ندهید و به گام بعدی بروید.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

در مرحله یازدهم که صفحه اطلاعات بانکی است می‌توانید چندین حساب بانکی ثبت کنید. باید بدانید که حتما برای یکی از حساب‌های خود گزینه پیش‌فرض را انتخاب کنید و همچنین حساب بانکی حتی برای فرد زیر ۱۸ سال نیز باید به نام خودش باشد.

در نهایت با تایید و مرور اطلاعاتی که درج کرده‌اید می‌توانید به ویرایش برخی از آنها اقدام کرده و یا در صورت صحت داشتن تمامی موارد و عدم وجود مشکل، گزینه نهایی را زده تا کد رهگیری برایتان صادر شود.

اگر شما سرمایه‌گذار جدیدی هستید که به تازگی می‌خواهید وارد بازار شوید باید کد ده‌رقمی را به کارگزار خود اعلام نمایید تا ثبت‌نام شما در کارگزاری نیز نهایی گردد، اما اگر پیش از تاریخ مزبور ثبت‌نام کرده‌اید و در حال معامله هستید؛ نیازی به انجام کار دیگری ندارید.

معمولا پس از یک ماه به شما پیامکی داده می‌شود که بایستی به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نموده و در آنجا مراحل نهایی همچون پر کردن یکسری فرم‌های دیگر و گرفتن عکس و غیره را انجام دهید تا پس از آن ثبت نام در سامانه سجام نهایی گردد. لازم به ذکر است که در مراجعه به دفاتر پیشخوان بایستی مبلغ ۵ هزار تومان دیگر نیز پرداخت نمایید.

گفتنیست سجام توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه راه‌اندازی شده است. این سامانه بزرگترین سیستم جمع‌آوری اطلاعات کاربران بازار سرمایه است و تمام فعالان این حوزه ضرورت دارد اطلاعات خود را در این سامانه ارائه کرده تا ضمن احراز هویت بتوانند از خدمات مختلف بهره‌مند شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی