مدیرعامل ایران خودرو: پیش فروش یک هزار دستگاه K132 آغاز می شود

مدیرعامل ایران خودرو: پیش فروش یک هزار دستگاه K132 آغاز می شود

روز گذشته، خودرو جدید ایران خودرو با نام فنی K132 بر مبنای پلت فرم پژو ۳۰۱ معرفی شد، این خودرو که نام تجاری آن هنوز مشخص نیست با پیشرانه ارتقا یافته پژو ۲۰۶ با کد فنی EC5 و گیربکس باز طراحی شده براساس گیربکس پژو ۴۰۵ در نسخه دستی و با موتور EF7 توربو و گیربکس چینی شش سرعته در نسخه اتوماتیک راهی بازار کشور خواهد شد.

مقیمی، مدیرعامل شرکت ایران خودرو در همین رابطه گفته است: «۱۰۰۰ دستگاه خودرو K132 محصول جدید ایران خودرو به بازار عرضه می‌شود. ایران خودرو کا ۱۳۲ از لحاظ کیفی و مشخصات فنی قابلیت رقابت با خیلی از خودروهای خارجی را دارد.»

نکته عجیب آنجا که علیرغم مشخص نبودن نام تجاری، مشخصات فنی دقیق و قیمت نهایی، مدیر عامل ایران خودرو در سخنان خود از پیش فروش این خودرو از روزهای آتی خبر داده است. براین اساس گمان می رود که نام تجاری این محصول نیز به زودی اعلام شود. می توان گفت که پس از سمند، رانا و دنا، پروژه K132 تازه ترین خودرو با نشان تجاری ایران خودرو خواهد بود و براساس صحبت های مطرح شده نمونه کراس اوور این خودرو (بر مبنای پژو ۲۰۰۸) و یک نمونه هاچ بک نیز در دستور کار طراحی و ساخت قرار دارد.

گفتنی است که براساس برنامه اعلام شده در مراسم رونمایی، تحویل خودرو کا ۱۳۲ ایران خودرو در دهه فجر خواهد بود.

بعد از پروژه K132، کراس اوور K125 در برنامه ایران خودرو است و پس از آن بر پایه همین پلت فرم هاچ بک K121 معرفی خواهد شد. از مهم ترین نکات کلیدی این خانواده جدید محصولات می توان به احتمال افزوده شدن پیشرانه ۳ سیلندر، گیربکس اتوماتیک AT، گیربکس اتوماتیک دوکلاچه، گیربکس پایه کاملا ایرانی ۶سرعتی دستی، فرمان برقی، سیستم کنترل پایداری ESC و ... اشاره کرد.

این پلت فرم با نام IKP1  یادگار آخرین قرارداد پژو با ایران خودرو است که قرار بود در آن، این محصول جدید پژو با داخلی سازی ۶۰درصدی روانه بازار شود اما به گفته مقیمی، «پروژه K132 هم اکنون با داخلی سازی ۹۲.۳ درصدی آماده عرضه به بازار است و ممکن است تا زمان عرضه تا پایان سال این میزان افزایش پیدا کند.»

اطلاعات بیشتر در رابطه با نمونه های پیش تولید و خبرهای این پروژه را می توانید از طریق این لینک مطالعه بفرمایید.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato