ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سامانه بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی راه‌اندازی شد

موضوع بیمه افراد در فضای دورکار به بخش‌نامه‌ای برای سال ۱۳۹۷ برمی‌گردد و تا امروز اجرای این بخش‌نامه زمان برده است. قرار بود که این موضوع در سال گذشته عملیاتی شود اما ویروس کرونا باعث ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۴ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۵

موضوع بیمه افراد در فضای دورکار به بخش‌نامه‌ای برای سال ۱۳۹۷ برمی‌گردد و تا امروز اجرای این بخش‌نامه زمان برده است. قرار بود که این موضوع در سال گذشته عملیاتی شود اما ویروس کرونا باعث شد تا کمی تاخیر در اجرای نهایی پیش بیاید. از این سامانه در نهایت صبح امروز در نشستی خبری مشترک بین سازمان تامین اجتماعی و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی رونمایی شد.

به گفته عضو اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، «رضا الفت نسب» با راه‌اندازی این سامانه افرادی که با کسب‌وکارهای مجازی به صورت غیراستخدامی کار می‌کنند و از آنها دستمزدی نمی‌گیرند، می‌توانند از این سامانه استفاده کنند. او می‌گوید در حال حاضر در بخش وبسایت کسب‌وکار معرف و در مرحله اول؛ فقط کسب‌وکارهای که عضو اتحادیه هستند یعنی حدود ۱۷۰۰ مورد را مشمول این طرح کرده‌اند، هرچند در مراحل بعدی سایر کسب‌وکارها نیز به این موضوع اضافه خواهند شد: «افراد در همه نقاط کشور می‌توانند بعد از تاییدیه آنلاین اتحادیه، نامه صادر شده برای تایید به جریان افتادن خدمات تامین اجتماعی را دریافت می‌کند و می‌تواند با در دست داشتن این برگه، به شعبه‌ای که خودش تعیین کرده مراجعه کند و مشمول این بیمه شود.»

ثبت نام برای درخواست بیمه تامین اجتماعی از وبسایت اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی مراحل پیچیده‌ای ندارد و سعی شده تا به راحت‌ترین شکل ممکن این کار شدنی باشد. «ابراهیم شهابی» رییس اداره تعمیم بیمه های تامین اجتماعی درباره مراحل ثبت نام در این سامانه و مراحل آن می‌گوید: «بعد از اینکه افراد به سازمان بیمه تامین اجتماعی معرفی می‌شوند در واقع وارد پروسه‌ای می‌شوند که چرخ این ماجرا به جریان بیفتد. آنها با معرفی نامه و تاییدیه‌ای که از اتحادیه دریافت می‌کنند؛ کارشناسان ما یک احراز شرایط اولیه از شخص می‌گیرند.»

به گفته شهابی بعد از بررسی شرایطی چون سن و کار فرد، افراد برای گرفتن شماره بیمه و استارت بیمه‌پردازی معرفی می‌شوند و در نهایت به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شوند و با انجام معاینات، احراز شرایط به مرحله نهایی خواهد رسید.

او می‌گوید شرط سنی برای ورود به این سیستم وجود دارد و حداکثر سن افراد باید ۵۰ ساله باشد، هرچند او تاکید می‌کند اگر افراد سابقه بیمه داشته باشند، تعداد آن سالهای بیمه روی این سن می‌تواند اضافه شود: «به طور مثال افرادی که سه سال بیمه برایشان رد شده می‌توانند در سن ۵۳ سالگی نیز وارد سیستم شوند.»

شهابی می‌گوید نرخ حق بیمه در حال حاضر ۲۷ درصد در نظر گرفت شده و مبنای پرداخت آن حداقل ۱.۲ درصد پرداختی سال ۹۹ مصوب شورای عالی کار است، هرچند افراد می‌توانند به خواست خودشان رقم بیشتری پرداخت کنند تا از مزایای بیشتری در آینده بیمه تامین اجتماعی نیز برخوردار شوند: «در واقع رقم پرداختی افراد بین ۱.۲ حداقل یا حداکثر دستمزد می‌چرخد.»

ذکر این نکته گفتنیست این گروه از افراد چون فاقد مزد بگیری از کارفرما هستند و مرجع مربوطه در این میان در واقع یک کارگزار است که آنها را معرفی می‌کند، این افراد مشمول قانون کار نیستند و مزایای بیمه بیکاری را دریافت نخواهند کرد:

«هرچند مزایای دیگری در این نوع بیمه در نظر گرفته شده که آن پرداخت فرانشیز کمتر و پرداخت سرانه درمان کمتر و دیگر موارد است. ناگفته نماند کلیه حمایتهای مقرر در قانون تأمین اجتماعی به استثنای بند «ج» (غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری) با رعایت مقررات مربوطه و تغییرات بعدی به این گروه از متقاضیان ارائه خواهد شد: «بیمه شدگان مربوطه در صورت تمایل می توانند درهر مرحله نسبت به قطع بیمه پردازی بیمه های توافقی و ادامه پرداخت حق بیمه حسب ضوابط مقرر در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به طور اختیاری و … اقدام نمایند.»

در پایان این رونمایی الفت نسب در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا تخفیفی برای پرداخت حق بیمه‌ها در نظر گرفته شده یا خیر، ضمن اعلام این نکته که آنها نتوانستند سوبسیدی در این طرح از سازمان تامین اجتماعی بگیرند، ابراز امیدواری کرد تا پرداخت حق بیمه‌ها برای این افراد با کمک خود شرکت‌ها کمتر شود: «شاید خود شرکت‌ها بتوانند به نیروهایی که با آنها همکاری بهتری دارند در این زمینه کمک کنند و درصدی از پرداختی حق بیمه آنها را تقبل کنند. مبلغ حق بیمه برای افراد تقریبا رقمی معادل ۶۳۰ هزار تومان خواهد بود که در این شرایط کمی بالا به نظر می‌رسد و با مساعدت شرکت‌ها می‌توان پرداخت این رقم را آسان‌تر کرد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی