۵ روش کارآمد و ساده برای افزایش انگیزه کارکنان

۵ روش کارآمد و ساده برای افزایش انگیزه کارکنان

دنیا پر از کارمندانی است که جز دریافت حقوق انگیزه‌ای برای کار کردن ندارند. این بی‌انگیزگی دلایل مختلفی از عدم امید به پیشرفت تا نادیده گرفتن تلاش‌ها و احساس عدم حمایت از سوی سازمان دارد اما در نهایت همه آنها به کاهش بازدهی پرسنل و کل مجموعه منجر می‌شوند.

بر اساس مطالعه‌ای از موسسه «دیل کارنگی» کمتر از ۲۵ درصد از کارکنان شاغل در پست‌های غیر مدیریتی انگیزه کافی برای تلاش دارند. این واقعیت مخرب شرکت‌ها را از دستیابی به پتانسیل کامل باز می‌دارد اما در ادامه به ۵ راهکار ساده اشاره شده که از طریق آنها می‌توان غول انگیزه را درون کارکنان بیدار کرد.

۱. ارتباط بهتری با کارکنان برقرار کنید

اگر شما برای پرسنل تنها یک نام به عنوان مدیرعامل هستید که هر از چندگاهی به صورت اتفاقی با آنها برخورد می‌کنید، چرا باید به هدف‌های تعیین شده توسط شما متعهد باشند؟ اهمیت برقراری ارتباط سازنده با پرسنل اغلب نادیده گرفته می‌شود اما نه تنها باید با آنها ارتباط چهره به چهره داشته باشید، بلکه این اتفاق باید به صورت مکرر انجام شود. کارکنان شما باید با گوشت و پوست خود مورد احترام و ارزشمند بودن را حس کنند و اینکار راهی جز برقراری ارتباط فردی با آنها ندارد.

۲. یک الگو باشید

تا زمانی که کارکنان حس سختکوشی و تلاش برای رسیدن به اهداف را در شما نبینند، در این راه قدم نخواهند گذاشت. از طرف دیگر آنها به محض مشاهده هیجان پیشرفت در شما، خود هم برانگیخته خواهند شد. مسری بودن روحیه خوب تنها به محیط کار محدود نمی‌شود اما بهترین محیط برای استفاده از این مفهوم شرکت یا سازمان تحت نظر شما است.

۳. به آنها قدرت تصمیم گیری بدهید

برای اجرای کارها توسط پرسنل تنها به بخشنامه و دستور اکتفا نکرده و با بررسی جوانب مختلف مسئولیتشان، در کارها به آنها کمک کنید. بسیاری از کارکنان ایده‌هایی را برای انجام بهتر در سر دارند اما تا زمانی که از آنها نخواهید احتمالا آنها را برایتان مطرح نخواهند کرد. همچنین از دخالت در ریزترین جزییات کارها خودداری کرده و در برخی موارد، مثل ارائه خدمات اضافه به مشتری قدرت تصمیم گیری را به خود آنها تفویض کنید.

۴. فرصت پیشرفت را فراهم کنید

هیچ کس دوست ندارد در شغلی که بن بست رسیده کار کند اما اگر پرسنل بدانند در ازای رسیدن به نقطه‌ای خاص، فرصت پیشرفت برایشان فراهم است، از جان مایه خواهند گذاشت. با فراهم کردن امکان شرکت در دوره‌های آموزشی و فراگرفتن مهارت‌‌های جدید به کارکنان انگیزه بدهید. اینکار علاوه بر انگیزه بخشی به کارکنان و ارتقای مهارت آنها، شرکت یا سازمان شما را هم به عنوان محلی ایده‌آل برای اشتغال در اکوسیستم معرفی خواهد کرد.

۵. مشوق در نظر بگیرید

مشوق‌ها فارغ از ارزش مادی همیشه یکی از بهترین راه‌ها برای انگیزه بخشی هستند. اینکار را می‌توانید با ارائه اضافه حقوق، مرخصی تشویقی، اهدای کارت هدیه، بلیط سینما یا دیگر موارد نه چندان پر هزینه انجام داده و ارزشمند بودن تلاش کارکنان را ثابت کنید.

فراموش نکنید که فقدان انگیزه در کارکنان آرام آرام سازمان را از درون تخریب کرده و علاوه بر افت بازدهی باعث از دست دادن نیروهای مستعد و پرتلاش خواهد شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato