ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

رونمایی هواوی از فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و 5G در حوزه نفت و گاز

هواوی در همایش سالیانه «نفت و گاز» که به شکل مجازی برگزار شد، از فناوری‌هایی سخن به میان آورد که با تکیه بر هوش مصنوعی، بسترهای ابری و 5G تحولی در صنعت نفت و گاز ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۸ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۹:۴۵

هواوی در همایش سالیانه «نفت و گاز» که به شکل مجازی برگزار شد، از فناوری‌هایی سخن به میان آورد که با تکیه بر هوش مصنوعی، بسترهای ابری و 5G تحولی در صنعت نفت و گاز ایجاد می‌کنند.

همایش مجازی نفت و گاز هواوی در سال ۲۰۲۰ میلادی (Huawei Oil & Gas Virtual Summit 2020) با عنوان کاوش اطلاعات تا بشکه نفت ( Exploring Data to Barrel) به طور آنلاین برگزار شد. در این همایش، مشتریانی از سراسر جهان در کنار شرکای تجاری و پیشتازان این حوزه گرد هم آمدند تا با به اشتراک گذاشتن اطلاعات، علاوه بر کاهش هزینه‌ها، از طریق حرکت به سمت راهکارهای دیجیتالی، به ایجاد ارزش افزوده بپردازند. در این رویداد، پیشنهادهای کلیدی جهت عبور از مشکلات پیش آمده از همه‌گیری ویروس کرونا نیز پرداخته شد.

در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل رکود اقتصادی در ابعاد جهانی که نتیجه گسترش کووید ۱۹ بود، قیمت نفت به کم‌تر از ۳۰ دلار در هر بشکه رسید. در ماه می، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) حتی به قیمت منفی هم رسید. به همین خاطر، هواوی سعی کرده از فناوری خود برای ارتقای  فناوری حوزه نفت و گازو کمک به شرکت‌ها برای عبور از بحران کمک کند. به گفته مدیران هواوی ، این شرکت در یک دهه گذشته با فعالان و برندهای مختلفی در این حوزه همکاری کرده و در طول زمان، نقش هواوی تغییر کرده و از شرکتی که تنها سوئیچ، روتر و تجهیزات شبکه‌ای را ارائه می‌کرده تبدیل به شریک تجاری برای ارائه راهکارهای دیجیتالی شده است.

استفاده از شبکه ارتباطی نسل پنجم، هوش مصنوعی (AI) و ‌داده‌های عظیم در حوزه نفت و گاز از جمله دستاوردهای فعالیت‌های هواوی محسوب می‌شود. با ارائه این راهکار، هواوی به ایجاد ساختاری هوشمندانه در جهت مدیریت و افزایش منابع نفت و گاز کمک کرده است. از این فناوری‌ها در بخش‌های مختلفی از اکتشاف تا بهره‌برداری و مدیریت منابع استفاده می‌شود.

آن‌طور که در همایش نفت و گاز هواوی اعلام شده، متخصصان این شرکت، فضای ابری ویژه‌ای را برای مدیریت حجم عظیم داده‌های مرتبط با اکتشافات ایجاد کرده‌اند. این مرکز فعال در زمینه اطلاعات ابری، توان محاسباتی را تا هشت برابر بهبود داده و سرعت پردازش اطلاعات لرزه‌ای مربوط به اکتشافات را نیز تا پنج برابر بهبود داده است. غیر از موارد یادشده، هوش مصنوعی و ‌داده‌های عظیم هم جهت تحلیل حدود ۱۰ «پتابایت» (petabyte) اطلاعات تاریخچه‌ای مربوط به کاوش‌های انجام شده توسط مشتریان، به‌کار گرفته شده است

فناوری نسل پنجم (5G) هواوی در حوزه نفت و گاز، راهکار استفاده شده به منظور جمع‌آوری اطلاعات لرزه‌ای را هم تغییر داده است. با ارائه شبکه‌ای با پهنای باند بالا، پوشش ارتباطی گسترده و تاخیر کم، هواوی راهکاری را در پیش گرفته تا دست‌یابی سریع به اطلاعات لرزه‌ای ممکن شده و کاهش کابل‌کشی و بهبود کلی روند جمع‌آوری داده‌ها را حاصل کند.

شبکه‌های 5G هواوی در حال حاضر در ایستگاه‌های مختلف به منظور پشتیبانی از جست‌وجو توسط ربات‌ها یا پهپاد‌ها یا به‌کارگیری برنامه‌های توسعه یافته بر پایه فناوری‌هایی نظیر واقعیت افزوده و واقعیت مجازی استفاده می‌شوند.

علاوه بر این، پلتفرم دیجیتالی Huawei Horizon هم به شرکای نفتی کمک می‌کند تا راهکارهای سنتی را کنار گذاشته و از اپلیکیشن‌های خدماتی به صورت میکرو سرویس‌ها استفاده کنند. به عنوان نمونه، هواوی از بستر ابری برای SONATRACH، شرکت نفتی وابسته به دولت الجزایر استفاده کرده که این بستر، مدیریت و همگام‌سازی میان چندین دیتاسنتر و افزایش کلی بهره‌وری را امکان‌پذیر می‌کند.

در همایش مجازی نفت و گاز هواوی ۲۰۲۰، «ونگ هائو» (Wang Hao) مدیر فناوری بخش توسعه نفت و گاز گروه تجاری هواوی اعلام کرد این شرکت از ICT به عنوان موتور جدید برای تعامل با مشتریانی که چالش‌های متفاوتی دارند بهره خواهد برد.

بد نیست بدانید هوآوی در حال حاضر با ۱۹ شرکت از ۳۰ شرکت برتر حوزه نفت و گاز در ۴۵ کشور مختلف در سراسر جهان همکاری داشته تا بتواند آن‌ها را در پیاده‌سازی تحول دیجیتالی یاری کند.

فناوری‌های ICT نظیر هوش مصنوعی، سرویس‌های ابری، محاسبات پیشرفته و 5G، صنعت نفت و گاز را از نو شکل خواهند داد. هواوی اعلام کرده امیدوار است در آینده توانایی‌ها و تجربیات این شرکت را در پیاده‌سازی تحول دیجیتالی در حوزه نفت و گاز چین، با سایر شرکت‌های فعال در سراسر جهان به اشتراک گذاشته تا به آن‌ها در دست‌یابی به موفقیت‌های بزرگ‌تر در حوزه تجارت کمک کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mehrdad A.S.H
    Mehrdad A.S.H | ۸ مرداد ۱۳۹۹

    بی نظیره ??

مطالب پیشنهادی