داروی کرونا ««آوی‌فاویر» از فاز سوم آزمایش سربلند بیرون آمد

داروی کرونا ««آوی‌فاویر» از فاز سوم آزمایش سربلند بیرون آمد

متخصصان روس نتایج اولیه آزمایش بالینی داروی ««آوی‌فاویر» (Avifavir) در فازهای دوم و سوم را اعلام کرده‌اند که از پاکسازی سریع ویروس کرونا بدون ایجاد اثرات جانبی جدی حکایت دارد.

وزارت بهداشت روسیه دو ماه قبل با اشاره به کارایی قابل توجه آوی‌فاویر در فاز اول آزمایشات از شروع فازهای بعدی آن خبر داده بود. حالا محققان این کشور نتایج این آزمایشات را اعلام کرده‌اند که حاکی از بهبودی چشمگیر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ پس از مصرف این دارو است.

آوی‌فاویر که بر اساس داروی ضد ویروسی «فاویپیراویر» تولید شده، در این آزمایشات تنها طی ۴ روز ویروس عامل کووید-۱۹ را از بدن ۶۲.۵ درصد بیماران پاکسازی کرده است. هدف بعدی این محققان آزمایش اثر تغییر دوز دارو بر روند بهبود است.

این آزمایش با شرکت ۶۰ بیمار مبتلا به کرونا انجام شده که از پنومونی و دیگر علائم این بیماری مرگبار رنج می‌کشیدند. این گروه به ۳ دسته تقسیم بوده‌اند و در حالی که دسته اول نقش گروه کنترل را با دریافت دارونما ایفا می‌کردند، به گروه‌های دوم و سوم ۲ دوز مختلف از آوی‌فاویر داده شده بود. همزمان به تمام بیماران داروهای ضد انعقاد، آنتی بیوتیک و دیگر داروها برای کاهش علائم بیماری داده می‌شد.

نتایج به دست آمده حاکی از این است که طی ۴ روز ویروس در ۶۲.۵ درصد بیماران گروه دوم و سوم ناپدید شده در حالی که این میزان برای گروه کنترل از ۳۰ درصد فراتر نمی‌رود. پس از گذشت ۱۰ روز نشانی از ویروس در ۹۰ درصد داوطلبان گروه آوی‌فاویر مشاهده نشده است.

دیگر نکته مهم این آزمایش فقدان اثرات جانبی جدی در بیماران بوده و تنها علائمی از سرگیجه و حالت تهوع ثبت شده‌اند که از ویژگی‌های عادی فاویپیراویر به شمار می‌رود. به گفته محققان با استفاده از نتایج نویدبخش این آزمایش می‌توان بررسی‌های جامع‌تر را انجام داد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato