تشخیص زودهنگام زلزله 4.5 ریشتری توسط سیستم لرزه‌نگار اندروید

تشخیص زودهنگام زلزله 4.5 ریشتری توسط سیستم لرزه‌نگار اندروید

شب گذشته و در پی زلزله 4.5 ریشتری در کالیفرنیا «سیستم هشدار زلزله اندروید» گوگل عملکرد موفقیت آمیزی از خود نشان داد و توانست بر اساس لرزه‌های اولیه نواحی تحت تاثیر احتمالی را پیش‌بینی کرده و هشدارهایی را به کاربران اعلام کند.

خرداد ماه امسال خبرهایی در مورد سیستم هشدار زلزله گوگل روی دستگاه‌‌های هوشمند اندرویدی منتشر شده بود. در آن زمان گوگل اعلام کرد این سیستم می‌تواند دستگاه‌های اندرویدی را به لرزه‌نگارهای کوچکی تبدیل کند که پیش از وقوع زلزله اصلی، به صورت زود هنگام وقوع حادثه را اطلاع رسانی می‌کند.

این سیستم دیشب توانست از آزمایش اولیه سربلند بیرون آید. «دیو بروک» معاون ارشد مهندسی اندروید در گوگل با انتشار ویدیویی در توئیتر، لحظاتی بعد از زلزله لس آنجلس و مناطق درگیر با زلزله را به تصویر کشید. در ویدیو، ابتدا نقاط زرد رنگی مربوط به امواج P دیده می‌شود و سپس امواج S‌ با رنگ قرمز قابل رویت هستند.

دایره‌های متحدالمرکز، مکان‌های هستند که تحت تاثیر امواج P و S‌ قرار می‌گیرند. پیشتر نیز در گزارش دیگری عملکرد سیستم به صورت کامل توضیح داده شد:

«شتاب سنج موجود در گوشی‌های هوشمند امروزی قادر به تشخیص امواج اولیه زلزله هستند. در صورت بروز زلزله، گوشی هوشمند می‌تواند موقعیت مکان محل وقوع را به سرور تشخیص زمین لرزه گوگل ارسال کند. این داده‌ها شامل کد پستی یا آدرس دقیق کاربر نمی‌شوند»

این داده‌ها در زمان واقعی جمع آوری می‌شوند. البته گوگل هنوز از این سیستم برای اعلام هشدار زلزله استفاده نمی‌کند و در عوض هشدارها بخش جستجو به کاربران اعلام می‌کند.خرداد ماه نیز گفته شد که گوگل برای نخستین بار وارد همکاری با «سازمان زمین شناسی ایالات متحده» موسوم به (USGS) شده است تا بتواند هشدارهای زلزله را از طریق سیستم «ShakeAlert» مربوط به سازمان زمین شناسی آمریکا برای دستگاه‌های اندوریدی فعال در کالیفرنیا ارسال کند.

بی‌شک نصب چنین سیستم‌هایی هزینه‌های بسیار بالایی دارند ولی می‌توانند به نقطه عطفی در هشدار زودهنگام زلزله تبدیل شوند و در نهایت از مرگ بسیاری در جریان چنین حوادث طبیعی جلوگیری خواهد شد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.