همه چیز درباره آیفون 13
انتقاد ماسک از قرارداد انحصاری مایکروسافت جهت استفاده از خدمات OpenAI

انتقاد ماسک از قرارداد انحصاری مایکروسافت جهت استفاده از خدمات OpenAI

ایلان ماسک از بنیان‌گذاران OpenAI از قرارداد انحصاری مایکروسافت با این شرکت برای استفاده از فناوری‌های مدل پردازش زبان GPT-3 انتقاد کرد.

مایکروسافت چند روز قبل در قرارداد انحصاری با شرکت OpenAI مجوز استفاده از کدهای مدل پردازش زبان پیشرفته GPT-3 را کسب کرد. این قرارداد با واکنش منفی برخی از کابران روبرو شد چرا که به گفته آن‌ها مأموریت OpenAI این است تا فناوری‌هایی مثل GPT-3 را در دسترس عموم قرار دهد.

ایلان ماسک که سال ۲۰۱۵ شرکت OpenAI را به عنوان یک کمپانی هوش مصنوعی غیرانتفاعی تأسیس کرد، جزو منتقدین این قرارداد است. او در توییتر نوشت: «به نظر می‌رسد این قرارداد خلاف اوپن سورس است. مایکروسافت در حقیقت OpenAI را تصاحب کرد.»

«کوین اسکات» (Kevin Scott) مدیر ارشد فناوری مایکروسافت اعلام کرد که این شرکت در قرارداد انحصاری با OpenAI «به دنبال استفاده از فناوری‌های نوآورانه GPT-3 برای توسعه راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی پیشرفته برای مشتریان و همچنین ایجاد راهکارهای جدید برای بهره‌برداری از قدرت شگفت انگیز تولید زبان طبیعی (NLG) این نرم افزار است.»

اسکات نگفت که مایکروسافت دقیقاً از GPT-3 برای ساخت چه محصولاتی استفاده می‌کند، اما اشاره کرد که ممکن است از آن برای ساخت ابزارهای ترجمه و ابزارهای کمکی برای نوشتن متن استفاده شود.

OpenAI پس از این قرارداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که دسترسی به مدل پردازش زبان GPT-3 از طریق API این شرکت همچنان برای عموم امکان پذیر خواهد بود و کاربران کنونی و آینده می‌توانند مثل روال گذشته به ساخت اپلیکیشن‌ها بوسیله API ادامه دهند.

مدل پردازش زبان GPT-3 به خاطر قابلیت فوق العاده تولید متن‌های پیچیده و بلند از روی توضیحات کوتاه به تیتر خبرگزاری‌ها تبدیل شد. OpenAI پس از رونمایی از این نرم افزار در سال ۲۰۱۹ از ترس سواستفاده اعلام کرد که آن را منبع باز نخواهد کرد. برای مثال از این نرم افزار می‌توان برای ایجاد نظرات جعلی در آمازون استفاده کرد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato