ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پایش بلادرنگ سطح دوپامین و سروتونین در مغز دریچه جدیدی را به درمان بیماری‌ها گشود

دانشمندان موفق به توسعه روش جدیدی جهت پایش بلادرنگ سطح دوپامین و سروتونین مغز شدند. این دو ماده شیمیایی به عنوان هورمون‌های ضد افسردگی یا هورمون ایجاد کننده شادی شناخته می‌شوند. درک چگونگی عملکرد این دو ...

دانشمندان موفق به توسعه روش جدیدی جهت پایش بلادرنگ سطح دوپامین و سروتونین مغز شدند. این دو ماده شیمیایی به عنوان هورمون‌های ضد افسردگی یا هورمون ایجاد کننده شادی شناخته می‌شوند. درک چگونگی عملکرد این دو عنصر هورمون می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های ذهنی نقش مهمی داشته باشد.

دانشمندان با کمک سیستم  شبیه سازی مغز موسوم به «DBS»، موفق شدند راهکارهایی برای پایش سطح این دو ماده شیمیایی در مغز پیدا کنند. نتایج این بررسی‌ها می‌تواند در جهت درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد.

دوپامین و سروتونین جزو اصلی‌ترین مواد شیمیایی مغز هستند که در طیف وسیعی از اختلالات عصبی از جمله پارکینسون و افسردگی نیز نقش مهمی دارند. بیمارانی که از بیماری پارکینسون رنج می‌برند، عموما دچار کاهش تولید دوپامین در مغز می‌شوند که درنهایت منجر به از دست دادن کنترل حرکتی بدن می‌شود.

دانشمندان در تلاش هستند که نقش این دو ماده شیمیایی را به صورت گسترده‌تری در کلیه اندام‌های بدن انسان نیز مورد بررسی قرار دهند.

محققان روی پنج بیمار شامل دو بیمار پارکینسونی و سه بیمار با اختلالات حرکتی اعم از لرزش دست‌ها و پاها، آزمایش‌هایی را انجام دادند. در سیستم DBS، جراح مغز و اعصاب، از الکترودهای مغزی برای پایش میزان دوپامین و سروتونین استفاده می‌کند.

محققان از بیماران درخواست کردند که در حالت بیداری، برخی تمرینات را انجام بدهند. از هر بیمار خواسته شد که حدود 200 تا 300 بار تمرینات محوله را به انجام برساند. در برخی موارد هم از آنها می‌خواستند تا با اعتماد به نفس کار  خود را ادامه دهند.

وقتی بیماران در حال تمرین بودند، از طریق الکترودها، سطح دوپامین و سروتونین مغزی در زمان واقعی پایش می‌شد. این نخستین باری است که دانشمندان توانسته‌اند، نوسانات این دو ماده شیمیایی مغزی را به صورت بلادرنگ اسکن کنند. اسکن دوپامین و راهکارهای افزایش سطح آن می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های ذهنی و حتی بیماری‌های حرکتی نقش موثری داشته باشد.

افرادی بسیاری در سراسر جهان از ترکیبات دارویی برای تنظیم میزان دوپامین و سروتونین کمک می‌گیرند. دانشمندان به تلاش خود در جهت توسعه روش‌هایی برای پایش و تنظیم سطح این دو ماده شیمیایی در مغز تلاش می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی