ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

بازیافت و تبدیل راکت‌ها به ایستگاه فضایی: راهکاری برای رفع مشکل زباله‌های فضایی

در بالای اتمسفر زمین زباله‌های فضایی زیادی وجود دارند و با افزایش ماموریت‌های فضایی تعداد آن‌ها بیشتر نیز می‌شود. در حالی که برخی از چنین موضوعی به عنوان مشکل یاد می‌کنند، تعدادی آن را فرصت ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

در بالای اتمسفر زمین زباله‌های فضایی زیادی وجود دارند و با افزایش ماموریت‌های فضایی تعداد آن‌ها بیشتر نیز می‌شود. در حالی که برخی از چنین موضوعی به عنوان مشکل یاد می‌کنند، تعدادی آن را فرصت درنظر می‌گیرند.

شرکت فضایی «Nanoracks» که در گذشته به انتقال محموله‌های تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) کمک کرده، می‌خواهد مراحل فرسوده بالایی راکت‌هایی که در اطراف زمین در حال چرخش هستند را به ایستگاه‌ فضایی تبدیل کند.

برنامه این کمپانی به نام «Outpost»، گورستان در حال چرخش در اطراف زمین را به مرکز بازیافت تبدیل می‌کند، جایی که یک ارتش از پهپادهای رباتیک فضایی مراحل ناخواسته موشک را به آزمایشگاه‌ها، گلخانه‌ها، مخزن‌های سوخت و احتمالا زیستگاه تبدیل می‌کند.

راکت‌ها معمولا دارای مراحل متعددی هستند که برای کاهش وزن از یکدیگر جدا می‌شوند. مراحل پایینی پس از مصرف سوخت به زمین برمی‌گردند و مراحل بالایی به بالای اتمسفر منتقل می‌شوند. مراحل بالایی کوچکتر و سبکتر محموله فضایی را تحویل می‌دهند و خود درون مدار قرار می‌گیرند.

این فرایند باعث ایجاد سوالاتی شده است: آیا آن‌ها دارای سوخت کافی برای بازگشت به زمین هستند یا اینکه از تمام سوخت خود برای رساندن محموله استفاده می‌کنند و سپس به زباله‌های فضایی دیگر اضافه می‌شوند؟

زباله‌های فضایی

طبق گزارش سالانه آژانس فضایی اروپا، بدنه‌های راکت بزرگترین تهدید برای فضاپیماها محسوب می‌شوند. مدیرعامل Nanoracks به نام «جفری منبر» این زباله‌های فضایی را معدن طلا می‌داند. مراحل راکت مراحل کیفی مختلفی را پشت سر می‌گذارند تا روانه فضا شوند. مراحل بالایی باید در برابر فشار فوق‌العاده بالایی مقاومت کنند و به همین دلیل دوام و ایمنی بالایی دارند.

همین موضوع باعث شده شرکت‌هایی مانند Nanoracks به دنبال ایجاد ایستگاه فضایی به وسیله زباله‌های فضایی باشند. ناسا قصد داشت اولین ایستگاه فضایی خود به نام «اسکای‌لب» را با مرحله بالایی راکت «سترن ۵» بسازد.

شرکت Nanoracks می‌خواهد وقت بیشتری را صرف پروژه Outposts کند و قصد دارد کار خود را با تمرکز بر نمای بیرونی راکت با اتصال محموله‌های آزمایشی، ماژول‌های توان و پیشرانش به بدنه آغاز کند.

این کمپانی با همکاری ناسا می‌خواهد اولین برش ساختاری فلز در فضا را انجام دهد. این ماموریت که در ماه مه ۲۰۲۱ با راکت اسپیس ایکس آغاز می‌شود، شامل یک بازوی رباتیک نصب شده روی یک پلتفرم شامل قطعات فلزی نشانگر مراحل بالای مختلف راکت‌های مدرن می‌شود. این بازو از یک مته بهره می‌برد که بدون تولید زباله، قادر به برش فلز باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی