لایدار چیست و چه کاربردی در آیفون ۱۲ پرو دارد؟ [تماشا کنید]

لایدار چیست و چه کاربردی در آیفون ۱۲ پرو دارد؟ [تماشا کنید]

سنسور لایدار جدیدترین عضو دوربین‌های سه‌گانه آیفون‌های پرو است. این سنسور وظایف زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، بهبود تجربه واقعیت افزوده است. با این حال این سنسور و کلا تکنولوژی به کار رفته در آن اصلا جدید نیست و بسیاری از صنایع سال‌هاست که از آن استفاده می‌کنند. در این مطلب قصد دارم شما را کمی بیشتر با این تکنولوژی آشنا کنم.

تماشا در یوتوب دیجیاتو:

تماشا در آپارات دیجیاتو:

لایدار (LiDAR) که مخفف «Light Detection And Ranging» است، در اصل یک سیستم لیزری برای اسکن سه‌بعدی محیط است که به کمک فوتون‌های نوری و سنجش زمان رفت و برگشت آن به مبدا، می‌تواند مکان یک جسم را به خوبی تشخیص دهد. یک سنسور لایدار خوب برای این که بتواند محیط را به درستی اسکن کند، بین ۸ تا ۱۲۸ سنسور پرتاب فوتون نیاز دارد که در هر ثانیه میلیون‌ها فوتون نوری را ارسال کرده و پس از دریافت آن، مسافت و زمان رفت و برگشت فوتون را حساب کنند. به هر کدام از این رفت و برگشت‌ها «نقطه داده» می‌گویند.

با این وجود یک سنسور به تنهایی نمی‌تواند مکان یک جسم را تشخیص دهد. برای این کار، GPS و IMU نیز به کمک لایدار می‌آیند تا سیستم با دقت بسیار بالایی مکان و ابعاد جسم را تشخیص دهد. GPS وظیفه مشخصی دارد و برای تشخیص موقعیت مکانی سیستم به کار می‌رود. از طرفی سیستم IMU یا «Inertial Measuring Unit» وظیفه‌اش این است که جهت حرکت، چرخش و غلط خوردن همان سیستم لایدار را مشخص کند. تمامی این ۳ سیستم را که کنار هم بگذاریم، می‌رسیم به اصل کار لایدار.

لایدار

از این سنسور در تصویربرداری لیتوگرافی هوایی و دریایی استفاده می‌شود تا مکان دقیق جنگل‌ها، دریا‌ها و پستی بلندی‌های یک منطقه مشخص شود. همچنین بسیاری از نقشه‌های شهری به کمک همین سیستم لایدار به دست آمده‌اند. بسیاری از خودروهای خودران نیز از سیستم لایدار برای تشخیص راه، حضور اجسام، عابرین پیاده و دیگر ماشین‌های موجود در خیابان استفاده می‌کنند. اپل اما کاربرد دیگری برای این سیستم در نظر گرفته است. اولین و واضح‌ترینش بهبود فوکوس خودکار و افزایش توانایی آیفون در پردازش محتوای واقعیت افزوده است.

در ویدیویی که در رابطه با کاربردهای این سنسور تهیه کردیم، به خوبی کاربردهای آن در آیفون مشخص است. پیشنهاد می‌کنم این ویدیو را از دست ندهید. همچنین اگر شما هم کاربرد دیگری سراغ دارید که به کمک لایدار ممکن شده یا اگر آیفون ۱۲ پرو دارید و از قابلیت‌های سنسور لایدار آن استفاده می‌کنید، در بخش نظرات حتما با ما در میان بگذارید.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato