فوجی فیلم و IBM از نوار مغناطیسی 580 ترابایتی رونمایی کردند

فوجی فیلم و IBM از نوار مغناطیسی 580 ترابایتی رونمایی کردند

وقتی صحبت از ظرفیت نوار مغناطیسی به میان می‌آید، هر چقدر ابعاد نوار مغناطیسی کوچکتر و ظرفیت ذخیره سازی آن بیشتر باشد، مطلوب‌تر است. «فوجی فیلم» و «IBM» موفق به توسعه نوار مغناطیسی با ظرفیت ۵۸۰ ترابایت شدند که از متراکم‌ترین ظرفیت ذخیره سازی نسبت به هر محصول مشابهی در جهان بهره می‌برد.

در نوار مغناطیسی جدید توسعه یافته توسط این دو شرکت، فریت استرانسیم جایگزین فریت باریم شده است. فریت باریم با تراکم بیش از ۱۲۳ میلیارد بیت در اینچ مربع قابلیت ذخیره سازی ۲۲۰ ترابایت را دارد.

محققان تواسنتند با استفاده از ذرات فریت استرانسیم با سرعت ۳۱۷ میلیارد بیت در هر اینچ، درایوهای ۵۸۰ ترابایتی توسعه دهند. علاوه بر افزایش ظرفیت، نوار مغناطیسی جدید از نظر دقت در خواندن داده‌ها نیز ارتقا یافته است.

براساس اعلام فوجی فیلم و IBM، در تولید این نوار مغناطیسی از ماده جدیدی به نام «فریت استرانسیم» استفاده شده است که قابلیت ذخیره سازی ۵۸۰ ترابایت را دارد که برای ذخیره تقریبا ۵۸۰ میلیون کتاب کافی است. چنین ظرفیتی معادل ۸۶۹۷۷ سی دی است که اگر روی یکدیگر چیده شود از ارتفاع بلندترین برج جهان یعنی برج خلیفه دبی نیز بلندتر خواهد شد.

در سال ۱۹۲۸ یک مهندس آلمانی تبار به نام «فریتز پفلمر» برای نخستین بار نوارمغناطیسی را به عنوان واسط ضبط مغناطیسی توسعه داد. در سال ۱۹۵۱ نوار مغناطیسی برای ذخیره داده‌های کامپیوتری در UNIVAC  مورد استفاده قرار گرفت.

سال‌ها است شرکت‌های بزرگ فناوری برای ذخیره سازی حجم عظیمی از داده‌ها از فناوری نوار مغناطیسی کمک می‌گیرند. قیمت نوار مغناطیسی کمتر از دیسک‌های سخت است و برخلاف هارددیسک‌ها نیاز به منبع تغذیه دائمی ندارد. به‌علاوه، نوارهای مغناطیسی به خاطر قابلیت جدا شدن فیزیکی از شبکه داده از امنیت بالاتری دارند، داده‌های روی آنها در معرض تهدید‌های سایبری قرار نمی‌گیرد و می‌‌توان نسخه آفلاین داده‌ها را ذخیره سازی کرد.

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا این نوار مغناطیسی به مرحله تولید برسد؛ اما می‌تواند تحولی در سیستم ذخیره‌سازی داده‌ها ایجاد کند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato