ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تصویر جدید از کهکشان M83 غبارها و تجمع هیدروژن را با جرئیات بالا نشان می‌دهد

رصدخانه‌ای در شمال شیلی تصویری جدید از کهکشان مارپیچی مسیه ۸۳ موسوم به «فرفره جنوبی» در فاصله ۱۵ میلیون سال نوری از زمین گرفته که ویژگی‌های شگفت انگیز آنرا با جزئیات بالا نشان می‌دهد. مسیه ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰

رصدخانه‌ای در شمال شیلی تصویری جدید از کهکشان مارپیچی مسیه ۸۳ موسوم به «فرفره جنوبی» در فاصله ۱۵ میلیون سال نوری از زمین گرفته که ویژگی‌های شگفت انگیز آنرا با جزئیات بالا نشان می‌دهد.

مسیه ۸۳ یا M83 مثال بارز یک کهکشان مارپیچی است و به خاطر زاویه دید خاص می‌توان تصاویر خیره کننده‌ای از آن گرفت. عکسی که در ادامه مشاهده می‌کنید به کمک دوربین انرژی تاریک (DECam) نصب شده روی تلسکوپ Víctor M. Blanco واقع در رصدخانه سِرو تولولو (Cerro Tololo) در شمال شیلی گرفته شده است. (برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر اینجا کلیک کنید)

DECam از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ برای مأموریت اصلی آن یعنی مطالعه انرژی تاریک مورد استفاده قرار می‌گرفت و حالا از آن برای اهداف دیگر مثل رصد اجرام آسمانی نزدیک استفاده می‌شود. مسیه ۸۳ در فاصله ۱۵ میلیون سال نوری از ما قرار گرفته که با توجه به دیگر کهکشان‌های همسایه ما نسبتاً نزدیک محسوب می‌شود. قطر مارپیچ این کهکشان ۵۰ هزار سال نوری و در مقایسه با قطر مارپیچ کهکشان راه شیری (۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار سال نوری) کوچکتر است.

برای خلق این تصویر از چند فیلتر استفاده شد که تمام آنها ویژگی‌های خاصی در کهکشان را نشان می‌دهند. برای مثال کانال‌های تاریک تجمع غبار و نقاط قرمز مناطق غنی از گاز هیدروژن را نشان می‌دهند که درون آنها ستاره‌های جدید متولد می‌شوند. تصویر بالا در مجموع از ۱۶۳ دوربین DECam و در مدت ۱۱.۳ ساعت گرفته شده است.

مسیه ۸۳ سال ۱۷۵۲ توسط منجم فرانسوی «نیکولاس لویی دو لاکای» کشف شد و تقریباً سی سال بعد یعنی در سال ۱۷۸۱ «شارل مسیه» دیگر ستاره شناس فرانسوی آنرا به فهرست اجرام آسمانی خود به نام «اجرام مسیه» اضافه کرد. M83 یکی از نزدیک‌ترین و درخشان‌ترین کهکشان‌های آسمان بوده و با دوربین دو چشمی قابل مشاهده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی