ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

FDA امکان نگهداری واکسن کرونا فایزر در محیط‌های گرم‌تر را تایید کرد

واکسن‌های زیادی برای مقابله با کرونا توسعه پیدا کرده‌اند که علاوه بر اثربخشی متفاوت، شرایط نگهداری مختلفی هم دارند. واکسن کرونا فایزر که در بسیاری از کشورها مجوز استفاده دریافت کرده، با یک مشکل بزرگ ...

واکسن‌های زیادی برای مقابله با کرونا توسعه پیدا کرده‌اند که علاوه بر اثربخشی متفاوت، شرایط نگهداری مختلفی هم دارند. واکسن کرونا فایزر که در بسیاری از کشورها مجوز استفاده دریافت کرده، با یک مشکل بزرگ یعنی نیاز به دمای فوق سرد دست و پنجه نرم می‌کرد که حالا سازمان غذا و دارویی آمریکا (FDA) با یک مجوز امکان نگهداری آن در محیط‌های گرم‌تر را فراهم کرده است.

نیاز به دمای فوق سرد در محدوده منفی ۸۰ تا ۶۰ درجه سلسیوس یک مانع بزرگ برای نگهداری و حمل و نقل واکسن کرونا فایزر بود. برای دستیابی به چنین دمایی به فریزرهای خاص و همچنین یخ خشک نیاز است که بسیاری از مراکز نگهداری واکسن و همچنین داروخانه‌ها به آن دسترسی ندارند.

فایزر در گذشته با انتشار اطلاعاتی به امکان نگهداری واکسن این کمپانی در محیط‌های گرم‌تر اشاره کرده بود و حالا FDA چنین موضوعی را تایید کرده و می‌توان واکسن کرونا فایزر و BioNTech را در دمای منفی ۲۰ درجه نگهداری کرد. «پیتر مارکز»، مدیر مرکز تحقیقات و ارزیابی بیولوژیک FDA این تغییر در دمای نگهداری واکسن را به نفع ارسال آن به مراکز بیشتر عنوان کرده:

«دمای جایگزین برای حمل و نقل و نگهداری، نیاز به تجهیزات نگهداری فوق سرد برای مراکز واکسیناسیون را از بین می‌برد و می‌توان واکسن را به مراکز بیشتری ارسال کرد.»

واکسن کرونا فایزر

فریزرهای دارویی معمولا در دمای منفی ۲۰ درجه سلسیوس کار می‌کنند، بنابراین می‌توان واکسن کرونا فایزر را به مراکز بیشتری فرستاد. البته واکسن را تنها به مدت دو هفته می‌توان در چنین دمایی نگهداری کرد. علاوه بر این، امکان نگهداری واکسن آب شده به مدت ۵ روز در یخچال با دمای ۲ تا ۸ درجه سلسیوس هم وجود دارد.

واکسن کرونا فایزر طبق یک فناوری جدید به نام mRNA توسعه پیدا کرده که اگرچه برای محافظت درون ذرات چربی نگهداری می‌شوند، اما زودتر از واکسن‌های دیگر خراب می‌شود بنابراین به نگهداری سخت‌گیرانه‌تری نیاز دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Ali Hatami
  Ali Hatami | ۹ اسفند ۱۳۹۹

  چه فرقی میکنه، اون تو جای خنک هم مردم و میکشت، گرمش بشه که واویلا ??

  • آریا
   آریا | ۹ اسفند ۱۳۹۹

   درسته ولی شاش شتر تو هر دمایی ایمنه و مشکلی نداره.
   برید بخورید با خیال راحت

 • آریا
  آریا | ۹ اسفند ۱۳۹۹

  چی از این بهتر

مطالب پیشنهادی