ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

با تصویب افزایش مالیات اپراتورها، گران شدن اینترنت در سال ۱۴۰۰ اجتناب ناپذیر است

مجلس افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم پرداختی شرکت‌های اینترنتی را تصویب کرد. در مصوبه مجلس همچنین بندی که هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، حذف شده است. سه هزار میلیارد تومان درآمد افزایش حق‌السهم ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۵

مجلس افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم پرداختی شرکت‌های اینترنتی را تصویب کرد. در مصوبه مجلس همچنین بندی که هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، حذف شده است. سه هزار میلیارد تومان درآمد افزایش حق‌السهم پرداختی شرکت‌های اینترنتی به صدا و سیما، مخابرات ایران و تولید محتوا در فضای مجازی اختصاص خواهد یافت.

این مصوبه حکایت از افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها داشت و دولت باید بخشی از آن را به صداوسیما و مخابرات پرداخت کند. افزایش مالیاتی که به گفته وزیر ارتباطات ۱۰۰ درصد به گرانی اینترنت منجر خواهد شد چراکه به گفته او شرکت‌های اینترنتی حاشیه سود کمی داشته‌اند و نمی‌توان بدون افزایش قیمت نهایی، مالیات آنها را افزایش داد.

با اینکه تحلیل‌های مختلف کارشناسان نشان می‌داد که تصویب این موضوع به ضرر کاربران است و حتی مصوبه شورای عالی فضای مجازی در خصوص سهم ۲ درصدی اینترنت در سبد خانوار را زیر سوال می‌برد، اما مجلس امروز (شنبه) در صحن علنی این مصوبه را به تصویب رساند. در این مصوبه آمده که «حق الامتیاز و حق السهم دولت از کارور (اپراتور) های ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان ده درصد (10%) افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف 130404 نزد خزانه داری کل واریز می‌شود.»

سه هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از این اقدام نیز به «صداوسیما» برای «نظارت» بر محتوای فضای مجازی به «شرکت مخابرات ایران» برای توسعه اینترنت خانگی برای «مقابله» و رقابت با اینترنت ماهواره‌ای و همینطور تولید محتوا در فضای مجازی تخصیص خواهد یافت.

همچنین بندی از این تبصره که قبلا در مجلس تصویب شده بود و بر اساس آن هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، از مصوبه حذف شده است. به نظر می‌رسد فشار تامین این ۳هزار میلیارد تومان از جیب مردم خواهد بود.

«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات پیش از این چندید بار هشدار داده بود که تصویب این پیشنهاد نمایندگان، باعث افزایش قیمت اینترنت خواهد شد و از نمایندگان مجلس خواسته بود پیش از این تصمیمات با مسئولین مشورت کنند.

وزارت ارتباطات در سال‌های اخیر اجازه افزایش قیمت اینترنت را نداده بود که البته این رویکرد هم موافقان و مخالفانی داشت. با این حال، افزایش قیمت اینترنت در سال ۱۴۰۰ و آن هم پس از سال‌ها، قطعی به نظر می‌رسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (18 مورد)
 • آریا
  آریا | ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

  دزدهای وقیح

 • shadmehr12
  shadmehr12 | ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

  چرا اخبار رو وارونه میگی؟
  مزدور کی بودری تو دیجیاتو؟

 • ali_mlk
  ali_mlk | ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

  جالبه که دیجیاتو نظرات تایید شده رو هم حذف میکنه، آدم یکساعت وقت میزاره که یک کامنت اصولی و با نهایت توجه بزاره که تایید بشه، بعد مشخص نیست از چی میترسه که حذفش میکنه، بعد میبینی که حتی کسی که فحش داده نظرش حذف نشده، متاسفم واقعا
  حیف که زومیت اپلیکیشن نداره

 • ali_mlk
  ali_mlk | ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

  جالبه واقعا، از ترس اینترنت ماهواره دارن تصمیمات بدون برنامه‌ریزی میگیرن که با این پول بتونن زیرساخت مخابرات رو بهترکنن که مردم نرن سمت اینترنت ماهواره ای، در صورتی که هرچقدرم خوبش کنن باز مردم میرن سمت اینترنت آزاد و بدون محدودیت و تحریم های بین المللی

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی