ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

جنرال الکتریک می‌خواهد حسگر تشخیص ویروس کرونا را به دنیای موبایل بیاورد

تلفن‌های هوشمند از طریق سیستم‌های ردیابی سرایت ویروس نقش مهمی را در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کره جنوبی و تایوان ایفا کرده‌اند. حالا محققان می‌خواهند یکبار دیگر از توانایی گوشی‌ها برای استفاده از ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۰

تلفن‌های هوشمند از طریق سیستم‌های ردیابی سرایت ویروس نقش مهمی را در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کره جنوبی و تایوان ایفا کرده‌اند. حالا محققان می‌خواهند یکبار دیگر از توانایی گوشی‌ها برای استفاده از حسگر تشخیص ویروس کرونا استفاده کنند.

البته که تزریق واکسن کرونا در بسیاری از کشورها آغاز شده و از داروهای موثری در مقابله با این بیماری کمک گرفته می‌شود، اما محققان شرکت «جنرال الکتریک» از موسسه ملی سلامت آمریکا کمکی در قالب هزینه مالی دریافت کرده‌اند تا به توسعه حسگرهای ریزی برای تعبیه در تلفن‌های هوشمند و شناسایی نانوذرات کووید-۱۹ بپردازند.

تیم پشت این پروژه مدعی است که می‌خواهد از همان امکاناتی برای شناسایی ویروس‌ها استفاده کند که ابزارهای بزرگ آزمایشگاهی به آن‌ها مجهز شده‌اند. این گروه پس از یک دهه آزمایش ادعا می‌کند توانسته شرایطی را به وجود بیاورد که گوشی‌های هوشمند هم بتوانند بدون مداخله‌ سایر عناصر محیطی ذرات ویروس را ایزوله و آزمایش کنند.

«رادیسلاو پاتیرایلو» از دانشمندان مرکز تحقیقاتی جنرال الکتریک می‌گوید: «حسگرهای ما شبیه سگ‌های بلادهاوند هستند. ما آن‌ها را برای شناسایی سوژه‌ای خاص آموزش می‌دهیم و آن‌ها هم بدون توجه به سایر عوامل محیطی می‌توانند به دنبال سوژه بگردند.»

محققان حالا با کمک مالی موسسه ملی سلامت دو هفته آتی را صرف بهینه‌سازی حسگر نوک-انگشتی خود می‌کنند و امیدوارند که در آینده بتوانند آن را روی دستگاه‌های مختلفی مثل تلفن‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند یا حتی گجت‌های دیواری کار بگذارند.

با وجود این‌که هنوز مشخص نیست این فناوری بتواند از آیفون یا گوشی‌های اندرویدی سر در بیاورد، ولی می‌توانیم تصور کنیم که استفاده از این چنین ابزار و فناوری جذابی تا چه اندازه می‌تواند به محافظت از ما در برابر ویروس‌ها کمک کند. امید آن است که یک روز بتوانیم بدون نیاز به آزمایشگاه موبایل را از جیب‌مان در بیاوریم و در هر محلی که هستیم با استفاده از حسگر تشخیص ویروس کرونا اطمینان پیدا کنیم که آلوده شده‌ایم یا نه.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی