ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

تولید شاهین اتوماتیک رسما تایید شد؛ ۶۰ هزار دستگاه برای سال ۱۴۰۰

شاهین یا همان رهام سابق، یکی از جدیدترین خودروهای ملی ایران و محصولی استراتژیک برای شرکت سایپا است. شاهین پس از کشمکش‌های بسیار در واپسین روزهای سال 1399 به دست نخستین خریدارانش رسید و کم‌کم ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۷:۴۵

شاهین یا همان رهام سابق، یکی از جدیدترین خودروهای ملی ایران و محصولی استراتژیک برای شرکت سایپا است. شاهین پس از کشمکش‌های بسیار در واپسین روزهای سال 1399 به دست نخستین خریدارانش رسید و کم‌کم سر و کله آن در آگهی‌های اینترنتی هم پیدا شد. در سال 1400 قطعا شاهد افزایش تعداد شاهین‌های در حال تردد در خیابان‌ها خواهیم بود. اما همان‌طور که احتمالا می‌دانید، تمام شاهین‌های تولید شده تا به امروز، از نوع دنده‌ای هستند. گروه سایپا در نظر دارد که تا پایان امسال، نسخه اتوماتیک شاهین را هم به بازار بفرستد. مدیر عامل سایپا از ورود این خودرو به بازار در نیمه دوم سال 1400 خبر داده است.

https://static.digiato.com/digiato/2018/07/E58B1DDA-8A8D-44F4-869C-C4875F8D6DAC.jpeg

به گفته جواد سلیمانی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا: «در سال 1400، تولید 60 هزار دستگاه شاهین 20 هزار دستگاه آریا برنامه ریزی شده است. آریا همان کراس اوور جدید سایپا است که بر اساس پلت فرم مشترک با شاهین ساخته می‌شود. سلیمانی وعده داده که به جهت جلب رضایت مشتریان و تامین نیاز بازار، از شهریور ماه تولید شاهین اتوماتیک نیز آغاز می‌گردد و از نیمه دوم امسال، این خودرو وارد بازار خواهد شد.»

https://static.digiato.com/digiato/2018/07/DD83A3E0-9AB6-47C0-8D12-025F1B2EE065.jpeg

با این حال هنوز مشخصات فنی نسخه اتوماتیک روشن نیست و این ابهام شامل نوع و تعداد دنده‌های گیربکس بکار رفته در شاهین اتوماتیک نیز می‌شود. از طرف دیگر طی هفته‌های گذشته این گمانه زنی مطرح شده‌است که سایپا در ادامه نسخه‌ای از شاهین را با موتور پیشرفته‌تر ساخت گروه تیوان راهی بازار می‌کند و برای سال‌های آتی این پیشرانه مدرن جایگزین موتور توربو فعلی‌میشود که در واقع نسخه به روز شده از موتور تیباست.

طبیعتا قیمت شاهین اتوماتیک نیز در پی روشن نبودن شرایط اقتصادی کشور و مشخصات فنی خودرو مذکور روشن نیست٬‌ اما با توجه به سابقه خودروسازان داخلی در شیوه تعیین قیمت خودروهای اتوماتیک و رقبای این خودرو در بازار٬ می‌توان حدس زد که شاهد قیمت گذاری بیش از ۳۰۰ میلیون تومان برای این فرزند نورس سایپا خواهیم بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی