ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰
تکنولوژی

شرکت AMD احتمالا از توسعه پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ منصرف شده است

پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ مبتنی بر معماری هسته +Zen 3 و اسم رمز «Warhol» که انتظار می‌رفت نسل آینده تراشه‌های AMD باشند، ظاهرا توسعه پیدا نمی‌کنند. به نظر می‌رسد AMD با حذف این سری، می‌خواهد روی ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۲۲:۳۰

پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ مبتنی بر معماری هسته +Zen 3 و اسم رمز «Warhol» که انتظار می‌رفت نسل آینده تراشه‌های AMD باشند، ظاهرا توسعه پیدا نمی‌کنند. به نظر می‌رسد AMD با حذف این سری، می‌خواهد روی پردازنده‌های «رافائل» با معماری Zen 4 تمرکز کند.

چندین هفته پیش نقشه راهی از نسل‌های آینده پردازنده‌های AMD منتشر شد که در آن، مشخصات سری Warhol به چشم می‌خورد. طبق اطلاعات گذشته، این پردازنده‌ها با معماری +Zen 3 و مبتنی بر لیتوگرافی ۶ نانومتری بودند و بهبودهای مشابه +Zen 2 را تجربه می‌کردند. با این حال گزارش‌های اخیر نظر دیگری دارند.

ظاهرا AMD تصمیم گرفته بجای توسعه این پردازنده‌ها برای دسکتاپ، روی نسل بعدی آن‌ها یعنی رافائل تمرکز کند که بر اساس معماری Zen 4 توسعه می‌یابد.

یک منبع موثق حوزه فناوری به نام «ExecutableFix» به تازگی در توییتی اعلام کرده که پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰ یا Warhol در جایی مشاهده نشده و تنها در همان نقشه راه قدیمی وجود دارد. با این حال پردازنده‌های رایزن ۷۰۰۰ در چندین منبع به چشم خورده‌اند.

پردازنده‌های رایزن ۶۰۰۰

در کنار ExecutableFix، منبع دیگری هم چنین موضوعی را تایید کرده و از توقف پروژه Warhol خبر داده، با این حال به این موضوع اشاره داشته که نسخه جدید پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ از راه می‌رسند. این تراشه‌ها که رایزن ۵۰۰۰ XT نام خواهند داشت، با معمای Zen 3 و لیتوگرافی ۷ نانومتری توسعه پیدا می‌کنند.

به نظر می‌رسد کمبود جهانی چیپ و تقاضای بالا برای تراشه‌های ۷ نانومتری، باعث شده AMD از توسعه پردازنده‌های Warhol منصرف شود و بجای اینکار روی نسل بعدی آن‌ها تمرکز کند. این تراشه‌ها بر اساس معماری Zen 4 و با معماری ۵ نانومتری توسعه پیدا می‌کنند.

نسخه بهبودیافته پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ احتمالا با فرکانس بالاتر و بهینه‌سازی‌های مختلف از راه می‌رسند، با این حال نباید منتظر بهبود چشمگیر عملکرد آن‌ها باشیم چرا که مبتنی بر معماری Zen 3 و نه +Zen 3 خواهند بود. در نهایت شاید اطلاعات این دو منبع اشتباه باشد و AMD طبق نقشه راه قبلی عمل کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی