ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ارزش بازار فیسبوک برای اولین بار به ۱ تریلیون دلار رسید

ارزش بازار شرکت فیسبوک برای نخستین بار از مرز ۱ تریلیون دلار عبور کرد. قیمت سهام این شرکت دیروز به موجب حکم یک دادگاه فدرال مبنی بر عدم نقض قوانین انحصار رشد شایان توجهی داشت ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۸ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۰

ارزش بازار شرکت فیسبوک برای نخستین بار از مرز ۱ تریلیون دلار عبور کرد. قیمت سهام این شرکت دیروز به موجب حکم یک دادگاه فدرال مبنی بر عدم نقض قوانین انحصار رشد شایان توجهی داشت و حالا در کنار اپل، مایکروسافت، آمازون و آلفابت پنجمین شرکت آمریکایی است که به این رکورد دست پیدا می‌کند.

سهام شرکت فیسبوک دیروز با یک رشد ۴.۲ درصدی به ۳۵۵.۶۴ رسید و ارزش بازار این شرکت را از مرز ۱ تریلیون دلار فراتر برد. حکم دادگاهی که سبب این رشد شده، شکایت کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و گروهی از دادستان‌های کل ایالت‌های آمریکا را رد کرده و می‌گوید شواهدی مبنی بر رفتارهای انحصارطلبانه از سوی فیسبوک دیده نمی‌شود. در حکم دادگاه آمده است:

«با وجود این‌که دادگاه با همه ادعاهای فیسبوک موافق نیست، اما در نهایت به این نتیجه رسیده که شکایت کمیسیون تجارت فدرال از نظر حقوقی ناکافی است و باید از دستور کار خارج شود. FTC نتوانسته اثبات کند که فیسبوک در بازار خدمات شبکه‌های اجتماعی شخصی (PSN) انحصار برقرار کرده است.»

فیسبوک تقریبا تمام درآمد خود را از نمایش تبلیغات هدفمند به کاربران دو شبکه اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام به دست می‌آورد. این شرکت همچنین در حال توسعه کسب و کار سخت‌افزارهایش است و تاکنون دستگاه‌هایی مثل نمایشگر هوشمند پورتال و هدست‌های واقعیت مجازی آکیولس را روانه بازار کرده است.

فیسبوک اولین بار در ماه مه سال ۲۰۱۲ وارد بازار بورس شد و ارزش اولیه آن ۱۰۴ میلیارد دلار بود. این شرکت در سال ۲۰۱۸ به‌خاطر رسوایی کمبریج آنالیتیکا و افت درآمدها ریزشی ۱۹ درصدی را تجربه کرد که یکی از سنگین‌ترین ریزش‌های تاریخ بود. در رسوایی کمبریج آنالیتیکا یک شرکت اطلاعاتی به داده‌های ۸۷ میلیون کاربران فیسبوک دسترسی یافته و از آن‌ها برای کمپین‌های تبلیغاتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ استفاده کرده بود.

این غول شبکه‌های اجتماعی به‌رغم رسوایی‌ها توانست به شرایط عادی برگردد و میانگین درآمدهای خود را افزایش دهد. قیمت سهام این شرکت از ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۹۰ درصد رشد کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی