ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

شبیه‌ترین ویروس به SARS-CoV-2 در خفاش‌ها کشف شد

محققان کروناویروس‌هایی را در خفاش‌های لائوس کشف کرده‌اند که به نظر می‌رسد نزدیک‌ترین ویروس شناخته شده به «SARS-CoV-2» یعنی ویروس عامل بیماری «کووید-۱۹» هستند. محققان موسسه پاستور فرانسه و دانشگاه لائوس در یک مطالعه جدید، ...

محققان کروناویروس‌هایی را در خفاش‌های لائوس کشف کرده‌اند که به نظر می‌رسد نزدیک‌ترین ویروس شناخته شده به «SARS-CoV-2» یعنی ویروس عامل بیماری «کووید-۱۹» هستند.

محققان موسسه پاستور فرانسه و دانشگاه لائوس در یک مطالعه جدید، ۶۴۵ خفاش از غارهای سنگ آهکی شمال لائوس را مورد بررسی قرار دادند و آن‌ها را برای شناسایی ویروس‌های مربوط به SARS-CoV-2 غربالگری کردند. آن‌ها در آزمایش‌ها خود سه ویروس پیدا کردند که به ترتیب BANAL-52 ،BANAL-103 و BANAL-236 نامیده می‌شوند. و بیش از ۹۵ درصد ژنوم کلی آن‌ها با SARS-CoV-2 مشترک است.

طبق گفته دانشمندان، ویروس BANAL-52 که در تحقیق دانشمندان کشف شد، ۹۶.۸ درصد با SARS-CoV-2 تشابه دارد. با توجه به این موضوع، BANAL-52 از نظر ژنتیکی نسبت به هر ویروس شناخته شده دیگری شباهت بیشتری به SARS-CoV-2 دارد. تاکنون نزدیک‌ترین گزینه مشابه، ویروس RaTG13 بود که سال ۲۰۱۳ در خفاش‌های نعل‌بینی کشف شده بود و ۹۶.۱ درصد ژنوم مشترک با SARS-COV-2 داشت.

کووید-۱۹

علاوه بر این، هر سه ویروس تازه کشف شده نسبت به سایر ویروس‌های شناخته شده در قسمت اصلی ژنوم خود که دامنه اتصال گیرنده (RBD) نامیده می‌شود، به SARS-CoV-2 شباهت دارند. RBD بخشی از ویروس است که اجازه اتصال به سلول‌های میزبان را فراهم می‌کند. این بخش در SARS-CoV-2 یکی از راه‌های اصلی ورود به سلول‌های انسانی محسوب می‌شود.

به صورت کلی، مطالعه جدید نشان می‌دهد که ویروس‌های تازه کشف شده نیز می‌توانند در انسان‌ها به ACE2 متصل شده و از آن برای ورود به سلول‌ها استفاده کنند. به گفته محققان، ویروس‌های دیگری مانند RaTG13 که از آن‌ها به عنوان اجداد SARS-CoV-2 یاد می‌شود، توانایی انجام این کار را نداشته‌اند.

پژوهشگران می‌گویند این سه ویروس می‌توانند به خوبی گونه‌های اولیه SARS-CoV-2 که در شهر ووهان چین کشف شده‌اند، به ACE2 متصل شوند. نتایج تحقیقات آن‌ها همچنین نشان می‌دهد که در طبیعت زنجیره‌ای از ویروس‌ها وجود دارد که به گونه‌های اولیه SARS-CoV-2 شباهت زیادی دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی