ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

آمریکا به تامین‌کنندگان برای فروش قطعات به هواوی و SMIC مجوز داد

تامین‌کنندگان غول دنیای فناوری چینی یعنی هواوی و همچنین بزرگترین تراشه‌ساز چین یعنی SMIC در فاصله نوامبر گذشته تا آوریل مجوزهایی به ارزش میلیاردها دلار گرفته‌اند تا بتوانند قطعات و فناوری‌هایشان را به این کمپانی‌ها ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۵

تامین‌کنندگان غول دنیای فناوری چینی یعنی هواوی و همچنین بزرگترین تراشه‌ساز چین یعنی SMIC در فاصله نوامبر گذشته تا آوریل مجوزهایی به ارزش میلیاردها دلار گرفته‌اند تا بتوانند قطعات و فناوری‌هایشان را به این کمپانی‌ها صادر کنند.

طبق اسنادی که در اختیار رویترز قرار گرفته، ۱۱۳ مجوز صادرات به ارزش ۶۱ میلیارد دلار برای تامین‌کنندگان هواوی صادر شده و همچنین ۱۸۸ مجوز به ارزش ۴۲ میلیارد دلار برای صادرات به SMIC چراغ سبز دریافت کرده‌اند.

این داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که از هر ۱۰ درخواست، ۹ مورد از آن‌ها برای SMIC‌ مجوز دریافت کرده‌اند، در حالی که برای تامین‌کنندگان هواوی این میزان به ۶۹ درصد می‌رسد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا چند روز پیش خواستار انتشار داده‌های مربوط به مجوزها شد. نمایندگان جمهوری‌خواه از بایدن بخاطر ادامه همکاری کمپانی‌های آمریکایی با شرکت‌های چینی که در لیست سیاه قرار دارند، انتقاد می‌کنند. نمایندگان جمهوری‌خواه می‌گویند دولت باید درباره انتقال فناوری به کشورهای رقیب شفافیت داشته باشد.

با وجود چنین انتقادهایی، وزارت بازرگانی می‌گوید که برداشت‌های خودسرانه از مجوزهای صادر شده، خطر سیاسی شدن روند صدور مجوز و همچنین ارائه‌ای نادرست از تصمیمات امنیتی ملی توسط دولت را در پی دارد.

وزارت بازرگانی همچنین به این موضوع اشاره کرده که مجوزها نشان‌دهنده میزان صادرات قطعات و فناوری‌ها نیستند و تنها نزدیک به نیمی از کل مجوزها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این وزارتخانه همچنین گفته که برنامه‌های صدور مجوز شرکت‌ها شامل هواوی و SMIC، توسط دولت ترامپ پردازش شده‌اند و توسط دولت بایدن ادامه پیدا می‌کنند.

یکی از مقامات ارشد سابق وزارت بازرگانی آمریکا در دولت ترامپ می‌گوید هدف از تحریم‌ها در دولت قبلی، عدم دسترسی شرکت‌ها به فناوری‌های پیشتاز بدون ضربه زدن به صادرات قطعات از سوی کمپانی‌های آمریکایی بود. وی همچنین گفته که اطلاعات منتشر شده به گونه‌ای تدوین شده‌اند که عموم مردم را گمراه کنند.

هواوی و SMIC هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند. هواوی در مه ۲۰۱۹ به دلیل نگرانی‌های امنیتی در لیست سیاه آمریکا قرار گرفت که نتیجه‌اش نیاز شرکت‌های آمریکایی به دریافت مجوز مخصوص برای ادامه همکاری با این کمپانی بود. در دسامبر ۲۰۲۰ شرکت SMIC هم با ادعای همکاری با ارتش چین، به این لیست افزوده شد.

اکثر مجوزهای صادر شده مربوط به قطعات غیر حساس می‌شوند. برای مثال از ۱۱۳ مجوز مختص هواوی، ۸۰ مورد برای اجناس معمولی بوده‌اند که تنها بخاطر اینکه هواوی در لیست سیاه قرار داشته، شرکت‌ها باید مجوز دریافت می‌کردند. این میزان برای SMIC برابر ۱۲۱ مجوز از ۱۸۸ مجوز بوده است. این مجوزها معمولا برای ۴ سال کارایی دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی