ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

بانک جی‌پی مورگان بخاطر بدهی ۱۶۲ میلیون دلاری از تسلا شکایت کرد

جی‌پی مورگان ادعا می‌کند که تسلا طبق توافق‌نامه ضمانت سهام در سال ۲۰۱۴، به این بانک ۱۶۲ میلیون دلار بدهکار است. این شکایت روز دوشنبه در نیویورک تنظیم شده و تسلا هنوز واکنشی به آن ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۰

جی‌پی مورگان ادعا می‌کند که تسلا طبق توافق‌نامه ضمانت سهام در سال ۲۰۱۴، به این بانک ۱۶۲ میلیون دلار بدهکار است. این شکایت روز دوشنبه در نیویورک تنظیم شده و تسلا هنوز واکنشی به آن نشان نداده است.

به گزارش رویترز و طبق این پرونده، جی‌پی مورگان در سال ۲۰۱۴ چندین ضمانت‌نامه از تسلا می‌خرد؛ یعنی زمانی که شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک در حال تلاش برای جذب سرمایه جهت ساخت کارخانه اولیه گیگافکتوری بوده است.

ضمانت‌نامه سهام به خریدار که در این پرونده جی‌پی مورگان است، اجازه می‌دهد که سهام یک شرکت (تسلا) را با یک قیمت تعیین شده در یک بازه زمانی مشخص خریداری کند. ضمانت‌نامه‌هایی که جی‌پی مورگان سال ۲۰۱۴ از تسلا خریده بود، در ژوئن و ژوئیه ۲۰۲۱ منقضی شدند.

تسلا جی‌‌پی مورگان

در ابتدا این کمپانی‌ها با قیمت ۵۶۰.۶۳۸۸ دلار به توافق رسیده بودند. اگر ضمانت‌نامه‌ها منقضی می‌شدند و سهام تسلا کمتر از این میزان ارزش داشت، هیچ شرکتی به دیگری بدهکار نبود. اما اگر سهام تسلا بالاتر از مقدار تعیین شده می‌رسید، برای چنین اختلافی تسلا باید سهام بیشتری را در اختیار جی‌پی مورگان قرار می‌داد.

از آنجایی که با وضعیت پیچیده‌ای روبه‌رو هستیم، جی‌پی مورگان اقدامات محافظتی قانونی زیادی را درنظر گرفت تا با اعلام اخبار مهم مانند ادغام با شرکت‌های دیگر، قیمت سهام تغییر نکند. اگر چنین موضوعی رخ می‌داد، کمپانی‌ها دوباره با یکدیگر برای رسیدن به توافق جدید مذاکره می‌کردند.

اما وضعیت موقعی پیچیده شد که ماسک در سال ۲۰۱۸ در توییتی اعلام کرد که شرکت را می‌خواهد با ارزش هر سهم برابر ۴۲۰ دلار، خصوصی کند. ماسک در هفته‌های بعد از این توییت درباره چنین ایده‌ای تجدیدنظر کرد. مدیرعامل تسلا در حقیقت مذاکراتی با صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی داشت.

قبل از اینکه حقیقت مشخص شود، جی‌پی مورگان با تغییرات در قیمت سهام تسلا مواجه می‌شود و تصمیم به کاهش قیمت مدنظرش به ۴۲۴.۶۶ دلار می‌گیرد و چنین موضوعی را به تسلا اطلاع می‌دهد. تسلا با برگزاری یک کنفرانس تلفنی موافقت می‌کند اما طبق پرونده اخیر، در آخرین لحظه منصرف می‌شود. در همان روز تسلا و ماسک اعلام می‌کنند که از خصوصی کردن این کمپانی صرف‌نظر کرده‌اند.

پس از این موضوع جی‌پی مورگان قیمت مدنظرش را ۴۸۴.۳۵ دلار تنظیم می‌کند. ظاهرا تسلا با چنین مواردی موافقت می‌کند اما به یکباره تصمیم می‌گیرد به مدت ۶ ماه مذاکره‌ای با جی‌پی مورگان نداشته باشند. در فوریه ۲۰۱۹ وکلای تسلا نامه‌ای به این بانک می‌نویسند و آن را متهم به سوءاستفاده از نوسانات قیمت سهام تسلا می‌کنند. این شرکت‌ها به مدت ۲ سال با یکدیگر مذاکره‌ای نمی‌کنند.

حالا جی‌پی مورگان می‌گوید تسلا ۲۲۸,۷۷۵ سهم به این بانک بدهکار است که ارزش آن تقریبا ۱۶۲ میلیون دلار است. باید منتظر ماند و دید باارزش‌ترین خودروساز دنیا چه واکنشی به این موضوع نشان می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • peyman17
  peyman17 | ۲۵ آبان ۱۴۰۰

  تا سهام تسلا مقداری پایین اومد هجمه هارو علیه اش شروع کردن
  ۱)تسلا خودروها را بدون پورت usb عرضه می کند
  ۲)اتوپایلوت تسلا دوباره حادثه آفرید
  ۳) تسلا به بانک بدهی دارد
  ۴)…

 • peyman17
  peyman17 | ۲۵ آبان ۱۴۰۰

  تا سهام تسلا مقداری پایین اومد هجمه هارو علیه اش شروع کردن
  1)تسلا خودروها را بدون پورت usb عرضه می کند
  2)اتوپایلوت تسلا دوباره حادثه آفرید
  3) تسلا به بانک بدهی دارد
  4)...

 • peyman17
  peyman17 | ۲۵ آبان ۱۴۰۰

  تا سهام تسلا مقداری پایین اومد هجمه هارو علیه اش شروع کردن

مطالب پیشنهادی