۳۷ درصد جمعیت جهان هنوز از دسترسی به اینترنت محروم هستند

۳۷ درصد جمعیت جهان هنوز از دسترسی به اینترنت محروم هستند

طبق گزارش سازمان ملل در حال حاضر دوسوم از مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند، اما کماکان ۲.۹ میلیارد نفر برابر با ۳۷ درصد جمعیت زمین، هنوز امکان دسترسی به اینترنت را ندارند.

طبق اطلاعات منتشرشده در این گزارش که به‌تازگی از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات سازمان ملل منتشر شده است، ۹۶ درصد افراد محروم از اینترنت در کشورهای درحال‌ توسعه زندگی می‌کنند؛ البته در این گزارش به این موضوع هم اشاره شده که گسترش دسترسی به اینترنت در سراسر جهان سرعت خوبی پیدا کرده و پاندمی کرونا نیز به افزایش سرعت فراگیری اینترنت در تمام نقاط جهان کمک کرده است.

طبق اطلاعات منتشرشده در این گزارش، میزان جمعیتی که به اینترنت دسترسی دارند از ۴.۱ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۹ به ۴.۹ یک میلیارد نفر در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است. در سال ۲۰۲۰ گسترش کلی فراگیری دسترسی به اینترنت جهان به بیش از ۱۰ درصد رسیده که بالاترین رشد سالانه در دهه اخیر است.

افزایش شیوع کرونا در سراسر جهان و بیشتر شدن میزان دورکاری، آموزش آنلاین، تجارت آنلاین و بانکداری آنلاین، افزایش سرعت دسترسی به اینترنت را در میان جمعیتی که قبلاً از آن محروم بوده‌اند، به دنبال داشته است. لازم به ذکر است در حال حاضر ۹۵ درصد از جمعیت جهان در مناطق تحت پوشش اینترنت موبایل زندگی می‌کنند.

دسترسی به اینترنت در نقاط روستایی جهان

البته گسترش دسترسی به اینترنت تنها بخشی از داستان است. میزان قابل‌توجه از افرادی که تازه به اینترنت دسترسی پیدا کرده‌اند، اینترنت پایدار و سریعی ندارند. درضمن شکاف دیجیتالی بسیار گسترده میان کشورهای ثروتمند و فقیر را نیز باید در نظر بگیریم. متأسفانه ۹۶ درصد جمعیت کشورهای فقیر هنوز نمی‌توانند از اینترنت استفاده کنند. همچنین در میزان دسترسی جمعیت شهری و روستایی جهان به اینترنت هم شاهد اختلاف بسیار زیادی هستند. در حال حاضر ۷۹ درصد از جمعیت جهان می‌توانند از اینترنت استفاده کنند؛ اما تنها ۳۹ درصد از جمعیت روستایی جهان به اینترنت دسترسی دارند.

جالب است بدانید تفاوت جنسیتی در میزان دسترسی به اینترنت هم دیده می‌شود در حال حاضر ۶۷ درصد از مردان جهان از اینترنت استفاده می‌کنند؛ اما این میزان در مورد زنان جهان ۵۷ درصد است. خوشبختانه سه غول فناوری دنیا یعنی گوگل، فیسبوک و آمازون برای امکان‌پذیر کردن دسترسی به اینترنت برای جمعیتی که از آن محروم هستند، سرمایه‌های میلیارد دلاری صرف می‌کنند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato