ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه: بازار لپ‌تاپ آنقدری راکد است که شاید افزایش قیمت در آن اجرا نشود

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه با بیان اینکه تغییر در روند عوراض گمرک بر همه کالاهای حوزه فناوری آی‌تی مخصوصا آی‌تی اثر دارد از احتمال افزایش قیمت 5 تا 6 درصدی لپ‌تاپ خبر داد. او ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۵:۴۵

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه با بیان اینکه تغییر در روند عوراض گمرک بر همه کالاهای حوزه فناوری آی‌تی مخصوصا آی‌تی اثر دارد از احتمال افزایش قیمت 5 تا 6 درصدی لپ‌تاپ خبر داد. او همچنین تاکید کرد بازار لپ تاپ آنقدر راکد است که شاید فروشندگان از این افزایش قیمت صرف نظر کنند.

«محمدرضا فرجی»، با اشاره به اینکه عوارض گمرکی تا سال گذشته بر اساس نرخ 4200 تومانی دریافت می‌شد، گفت: « بر اساس بخشنامه سال جدید بعد از این عوارض گمرکی بر اساس ارز نیمایی دریافت خواهد شد. در این روند تعهد داده می‌شود که ما به تفاوت پرداخت شود و این موضوع روی همه کالاها اثر دارد.»

فرجی در ادامه توضیحات خود با پاسخ به این پرسش دیجیاتو مبنی براینکه این روند چقدر منجر به افزایش قیمت لپ‌تاپ خواهد شد، با اشاره به اینکه تغییر و تحول در جریان عوارض گمرکی در نهایت منجر به افزایش قیمت 5 تا 6 درصدی کالاهای آی‌تی خواهد شد، گفت: «شرایط رکودی در بازار به شکلی است که فعالان این صنف امکان دارد در نهایت برای رونق به بازار و فروش محصولات خود حتی این میزان از افزایش را هم اجرایی نکنند.»

افزایش قیمت با ورود اولین خروجی گمرک به بازار

فرجی همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به تغییری که در روند عوارض گمرکی ایجاد شده باید از چه زمانی شاهد افزایش قیمت در محصولاتی مثل لپ‌تاپ باشیم گفت: «این افزایش قیمت اصولا با اولین خروجی بار از گمرک خود را نمایان می‌کند.»

در چنین شرایطی یکی از مشکلاتی که اغلب بازار و مصرف کننده با آن مواجه می‌شوند افزایش قیمت‌هایی بیشتر و فراتر از آن چیزی است که توسط اتحادیه اعلام شده. همین موضوع نیز منجر به سردرگمی مصرف‌کنندگان در بازار می‌شود.

اما سوال این است که آیا تلاشی برای کنترل چنین روندی انجام شده است؟ فرجی در پاسخ به این پرسش با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی از ثبات بازار و مصرف‌کننده حمایت خواهد شد، گفت: «مردم می‌توانند هر افزایش قیمت خارج از چارچوبی را به اطلاع تعزیرات برسانند و از این مسیر شکایت خود را پیگیری کنند.»

او با تاکید بر اینکه اتحادیه نیز با قدرت و جدیت این موضوع را پیگیری خواهد کرد، گفت: «در شرایطی که همه سطوح جامعه به لحاظ اقتصادی تحت فشار هستند باید از هر نوع سواستفاده‌ای جلوگیری کرد. از همین رو اتحادیه نیز همه تلاش خود را خواهد کرد مردم تحت فشار نباشند و عده‌ای از این موضوع سودجویی نکنند.»

بازار آنلاین یا بازار سنتی؟

کدام بازار در چنین شرایطی برای خرید مصرف کننده مناسب‌تر است؟ انتخاب و خرید کالایی مثل لپ‌تاپ آن هم در شرایطی که به هر حال قرار است با افزایش قیمت 4 تا 5 درصدی مواجه شویم از بازار آنلاین مناسب‌تر است یا بازارهای فیزیکی و سنتی.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه با اشاره به اینکه هر فروشنده‌ای با حضور در سایت‌های مارکت‌پلیس امکان فروش کالا را پیدا خواهد کرد، گفت: «برخی موارد فروشنده‌ای که در مارکت پلیس فعالیت می‌کند حتی جواز کسب اتحادیه مربوطه را ندارد. این روند بر خلاف قانون است و امنیت خرید را کاهش می‌دهد.»

خرید لپ تاپ در بازار

به گفته او مسائلی مربوط به اصالت کالا یا حتی تغییر برخی قطعات مثل آداپتور توسط چنین فروشنده‌هایی روند را به سمتی برده که پیشنهاد خرید کالایی مثل لپ‌تاپ از طریق فروشگاه‌های فیزیکی بیشتر توصیه می‌شود.

فرجی با تائید اظهار نظر فروشگاه‌‎های آنلاین که اتحادیه‌های سنتی را سختگیرانه‌تر توصیف می‌کنند، گفت: «ما در اتحادیه صنف فناوران رایانه به دلیل تجربه متفاوت انتخاب ما سخت‌گیری بیشتر برای اعضای اتحادیه و نظارت بیشتر بر روند عملکرد آنها است. همین موضوع منجر به آن شده که هر شکایتی که از طرف مصرف کننده مطرح شود با توجه و حساسیت بیشتری پیگیری شود.»

او بر این باور است که اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در موارد نادری به نفع صادر کننده حکم می‌دهد و این در حالی است که اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همه موارد شکایت را با جزئیات و ریزبینی کامل مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد و اغلب رای به نفع مصرف کننده صادر می‌شود.

تغییر روند کار در گمرک بر همه محصولات حوزه اثر دارد

افزایش قیمت بعد از تغییر روند نرخ گمرکی از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی بر همه کالاها اثرخواهد داشت. در این بین با توجه به بررسی کالاهای حوزه فناوری اطلاعات، باید دید این اثرگذاری بر کالاهای دیگر همچون مودم با قطعات کامپیوتری به چه میزان است.

فرجی در پاسخ به این پرسش تاکید کرد هر آنچیزی که واردات آن از مسیر گمرک انجام شود از این افزایش قیمت تاثیرپذیری خواهد داشت.

او در ادامه توضیحات خود با تاکید بر اینکه در بین این گروه از کالاها لپ‌تاپ پرمصرف‌تر است، گفت: «شایعه‌ای به راه افتاده بود که بر اساس آن اعلام شده بود قیمت لپ‌تاپ بین 50 تا 100 درصد افزایش خواهد داشت. این در حالی است که بررسی‌های اتحادیه نشان داد در نهایت افزایش قیمت نهایتا بین 5 تا 6 درصد خواهد بود.»

اثرگذاری این افزایش قیمت بر بازار کالاهای استوک یا دست دوم را هم نباید فراموش کرد. فرجی هم در این باره با پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه این روند چه تاثیری بر بازار کالاهای استوک خواهد داشت، گفت: «کالاهای استوک از مبادی غیر قانونی وارد می‌شوند و درواقع به دلیل قاچاق بودن تحت تاثیر این موضوع نخواهند بود، اما به هر این امکان هم وجود دارد که تحت تاثیر همین میزان از افزایش قیمت 5 تا 6 درصدی قرار بگیرند.»

فرجی اما بر اثرگذاری این موضوع بر جریان رونق بازار قاچاق هم تاکید کرد و گفت: «مسائلی از این دست ممکن است منجر به افزایش واردات کالای قاچاق هم شود.»

تولید داخل یا راهی برای تعطیلی واردات

او همچنین در بخش دیگری از توضیحات خود در پاسخ به این پرسش که آیا جریان تولید بومی در حوزه لپ‌تاپ به تازگی مورد توجه قرار گرفته و این موضوع خود چقدر می‌تواند منجر به افزایش قیمت لپ‌تاپ‌های خارجی شود، گفت: «حقیقت این است که ما اساسا تولید لپ‌تاپ در کشور نداریم و آنچه مطرح است مونتاژ قطعات خارجی است که البته ما همین روند را هم به مثابه تولید مورد حمایت قرار می‌دهیم و امیداوریم در کشور کمپانی‌های مادر به تولید بپردازند.»

فرجی تولید لپ‌تاپ را پروسه‌ای بسیار حساس و هزینه‌بر توصیف کرد و گفت: «تولیدکنندگان بزرگ لپ‌تاپ در دنیا هر فصل محصول جدیدی به بازار ارائه می‌دهند و هزینه‌بر بودن این خط تولید از آنجایی که محصول خود را به شکل انبوه صادر می‌کنند سود اقتصادی دارد.»

او اما با این وجود تاکید کرد که درباره تغییر قیمت‌ها آنچه رخ داده، تغییر نرخ گمرکی از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی بوده است و تغییری در تعرفه‌های گمرک رخ نداده است. از همین رو این موضوع ارتباطی هم با جریان تولید داخل ندارد.

فرجی با بیان اینکه کالاهای آی‌تی در گروه کالا‌های زیرساختی و بنیادی برای هر کشور است، گفت: «علاوه بر این کالایی مثل لپ‌تاپ کالایی برای روزمره زندگی مردم است و کالای ضروری محسوب می‌شود. بنابراین باید تلاش اتحادیه بر آن است که 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعدیل یا حتی حذف شود.»

او با بیان این موضوع گفت: «از همین رو اتحادیه صنف فناوران رایانه در حال رایزنی با مجلس است تا نتیجه مطلوبی در این روند حاصل شود.»

افزایش قیمت لپ‌تاپ به عنوان یکی از کالاهایی که مردم این روزها نیاز ضروری به آن دارند هرچند منجر به نگرانی جامعه شده است، اما همین موضوع باعث شد تا باری دیگر مقوله حذف مالیات بر ارزش افزوده این کالا و تعرفه‌های واردات مطرح شود. به هر حال در نهایت باید منتظر نتیجه نهایی رایزنی اتحادیه با نهادهای بالادستی و همچنین تغییر شرایط باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی