ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نوجوان 17 ساله با 500 پرونده کلاهبرداری در فضای مجازی دستگیر شد

در پی دستگیری پسر 17 ساله کلاهبردار در فضای مجازی، فرمانده انتظامی کازرون از شهروندان خواست تا پس از مواجهه با هرگونه محتوا، برنامه یا پیام مشکوک در فضای مجازی پلیس فتا را در جریان ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۱۵

در پی دستگیری پسر 17 ساله کلاهبردار در فضای مجازی، فرمانده انتظامی کازرون از شهروندان خواست تا پس از مواجهه با هرگونه محتوا، برنامه یا پیام مشکوک در فضای مجازی پلیس فتا را در جریان قرار دهند.

سرهنگ اسماعیل زراعتیان فرمانده انتظامی کازرون باتوضیح درباره اتهام این پسر نوجوان گفت: « متهم پس از دستگیری در مواجهه با مستندات پلیس به برداشت حدود 150 میلیون تومان از 500 کارت بانکی شهروندان اعتراف کرد و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.»

زراعتیان با تاکید بر اهمیت توجه بیشتر شهروندان به پیامک‌هایی که دریافت می‌کنند از شهروندان خواست تا پس از مواجهه با هرگونه محتوا، برنامه یا پیام مشکوک در فضای مجازی پلیس فتا را در جریان قرار دهند.

این پسر 17 ساله که از طریق ارسال پیامک جعلی ثنا در کازرون از 500 نفر کلاهبرداری کرده بود شناسایی و بازداشت شد.

تشکیل پرونده، شناسایی و دستگیر متهم

در پی مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتا و شکایت و تشکیل چندین پرونده قضایی مشابه مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب بانکی پس از دریافت پیامک جعلی ابلاغیه الکترونیک قضایی، موضوع به‌صورت ویژه در دستور کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت و پس از بررسی فنی و اظهارات شاکی‌های پرونده مشخص شد برداشت‌های غیرمجاز پس از دریافت پیامک ابلاغ الکترونیک قضایی انجام شده است.

پس از آن کارشناسان پلیس فتا، موفق شدند متهم را که پسری ۱۷ ساله بود شناسایی و پس از هماهنگی با مراجع قضایی در مخفیگاهش بازداشت کنند.

کمتر بودن سن این پسربجه از سن قانونی و قرار گرفتن آن در رده سنی کودک و نوجوان حساسیت بررسی این پرونده را افزایش خواهد داد. حالا یک بار دیگر با نوع متفاوت مواجهه نسل زد با قواعد دنیای تکنولوژی روبرو شده‌ایم.

به هر روی این پسر نوجوان 17 ساله امری غیر قانونی و البته کلاهبرداری را مرتکب شده اما باید دید آیا ظرفیت تبدیل چنین افرادی به هکرهای کلاه سفید و سوق دادن آنها به سمت دانش تکنولوژی به شکل مثبت مورد توجه قرار خواهد گرفت یا صرفا به عنوان یک پرونده مجرمانه شبیه دیگر پرونده‌های معمول با آن برخورد خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی