ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تصویر روز ناسا: منحنی دمای زمین در یک قرن گذشته

در تصویر امروز ناسا، نمودار تغییرات دمای سیاره‌ی زمین از سال ۱۸۸۰ تا ۲۰۲۱ زمین و روند افزایشی بودن دما نشان داده شده است.

امین رضا کیفرگیر
نوشته شده توسط امین رضا کیفرگیر | ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۱:۴۵

گرمایش جهانی معضلی است که امروزه به وضوح آن را روی کره‌ی زمین حس می‌کنیم. اما نکته‌ جالب این‌جاست که نسبت به ۲۵۰ میلیون سال گذشته، سیاره‌ زمین اکنون دوران خنک خود را سپری می‌کند و احتمالا دمای آن چند درجه‌ سلسیوس پایین‌تر از آن دوران است.

امروزه اقدامات ما انسان‌ها اما باعث افزایش بی‌سابقه‌ دمای زمین بطور غیرطبیعی شده است. همین‌طور که پنل بین‌المللی تغییرات اقلیمی سازمان ملل نیز چندی پیش هشدار داده بود، این افزایش غیرطبیعی دما همچنان در حال پیشروی است و فرصت و شانس چندانی برای مهار آن باقی نمانده است.

در این ویدیو که امروز روی سایت تصویر روز ناسا قرار گرفته، میزان تغییر و افزایش دمای اتمسفر از سال ۱۸۸۰ تا ۲۰۲۱ میلادی نشان داده شده است. هرچه منحنی‌ها به دایره‌ بزرگ‌تر نزدیک‌تر می‌شوند، یعنی دمای هوا رو به افزایش است. همان‌طور که می‌بینیم در سال‌های منتهی به ۲۰۲۱ این منحنی به دایره‌ بزرگ می‌رسد و این بدین معناست که دمای اتمسفر سیاره‌ زمین در طول این سال‌ها حدود ۱ درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده است. عددی که در نگاه اول ناچیز به نظر می‌رسد اما بلایای طبیعی که طی سال‌های اخیر رخ داده، از سیل و آتش‌سوزی جنگل‌ها گرفته تا ذوب شدن یخ‌های قطبی و بالا آمدن آب دریاها، همگی نشان از تاثیرات شدید این تغییرات دارند.

هرچند که به نظر نمی‌رسد بازیابی اتفاقات رخ داده در زمینه‌ گرمایش جهانی کار آسان و یا حتی امکان‌پذیری باشد، اگر دولت‌ها به طور جدی به دنبال کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و دیگر اقدامات موثر باشند ممکن است بتوان از رخ دادن فجایع بدتر جلوگیری کرد. به طور مثال یکی از پروژه‌هایی که متخصصان پیشنهاد می‌کنند، تولید ابرهای مصنوعی است که باعث جلوگیری از رسیدن نور خورشید به زمین می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی