ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سگ رباتیک
تکنولوژی

RaiBo: سگ رباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی که می‌تواند با سرعت 3 متر بر ثانیه روی شن بدود

سگ رباتیک مهندسان کره‌ای با سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند بدون ازدست‌دادن تعادل روی سطوح مختلف ازجمله شن بدود.

مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) یک سگ رباتیک به نام «RaiBo» توسعه داده است که می‌تواند روی سطوح ناهموار و حتی شن ساحل هم با سرعت بالایی بدود و تعادلش را حفظ کند.

طبق اطلاعیه‌ای که توسط این مؤسسه منتشر شده، تیم تحقیقاتی با رهبری پروفسور «جمین هوانگبو» از دانشکده مهندسی مکانیک، این ربات چهارپا را توسعه داده‌ است. آن‌ها یک کنترلر توسعه داده‌اند که می‌تواند برای انواع ربات‌هایی که راه می‌روند، مورد استفاده قرار بگیرد.

سگ رباتیک با امکان دویدن روی شن

دانشمندان برای تقلید از یک ربات چهارپا، یک سیستم توسعه دادند؛ سیستمی که می‌تواند نیرویی که ربات چهارپا هنگام راه‌رفتن روی سطح دارای مواد دانه‌دار مانند شن تجربه می‌کند، تقلید کند. آن‌ها همچنین ساختاری برای یک شبکه عصبی مصنوعی توسعه دادند که می‌‌تواند راه برود و در لحظه تصمیم بگیرد تا با سطوح مختلف بدون دانش قبلی، سازگار شود.

مهندسان برای توسعه سیستم خود از یادگیری تقویتی (RL) استفاده کردند که هدف از این کار افزایش دامنه کاربردهای ربات‌های چهارپا بود. یادگیری تقویتی یک تکنیک یادگیری هوش مصنوعی است که برای ساخت کامپیوتری استفاده می‌شود که نتایج کارهای تصادفی مختلف را جمع‌آوری کرده و از همین اطلاعات برای انجام یک وظیفه خاص استفاده می‌کند.

شبکه عصبی‌ای که دانشمندان آموزش دادند، ظرفیت‌های مختلف خود در زمینه‌های متفاوت را نشان داد که شامل مواردی مانند راه‌رفتن، حرکات سریع و چرخش روی سطوح نرم مانند تشک‌های بادی یا شن بدون ازدست‌دادن تعادل بود.

دانشمندان همچنین یک ساختار شبکه عصبی مصنوعی ایجاد کردند تا برای پیش‌بینی وضعیت زمین، داده‌های جمع‌آوری‌شده از سنسورها را بررسی کند. درنهایت سیستم کنترلی دانشمندان روی سگ رباتیک RaiBo نصب شد و این ربات توانست با حداکثر سرعت 3.03 متر بر ثانیه در ساحل شنی بدود.

نتیجه کار پژوهشگران در ژورنال Sciene Robotics منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی