ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سامسونگ
کسب و کار

سامسونگ در سال 2023 میلیاردها دلار در بخش تراشه ضرر کرده است

بخش تراشه سامسونگ تنها در دو ماه اول سال میلادی جدید حدود 2 میلیارد دلار ضرر کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

هرچند سامسونگ با عرضه سری گلکسی S23 که با استقبال خوبی نیز مواجه شد، شروع بسیار خوبی در سال 2023 داشته، اما این شرکت در بخش تراشه‌ها چندان موفق نبوده است. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهند که کسب‌و‌کار نیمه‌هادی سامسونگ درحال ازدست‌دادن میلیاردها دلار است و تنها در دو ماه اول سال میلادی جدید حدود 2 میلیارد دلار از دست داده.

ادامه روند زیان‌دهی بخش تراشه‌سازی سامسونگ

نکته نگران‌کننده دیگر برای غول کره‌ای این است که پیش‌بینی می‌شود این روند زیان‌دهی در سه‌ماهه اول سال جاری ادامه پیدا کند. براساس گزارش KoreaJoongAngDaily، انتظار می‌رود که زیان عملیات سامسونگ تا پایان سه‌ماهه اول 2023 به تقریباً 3 میلیارد دلار برسد. به‌نظر می‌رسد بخش نیمه‌هادی غول کره‌ای دوران خوبی را پشت سر نمی‌گذارد؛ زیرا اکنون اولین ضرر آن از سه‌ماهه چهارم سال 2008 به ثبت رسیده است. از رکود اقتصادی جهانی به‌عنوان یکی از دلایل زیان سامسونگ یاد می‌شود.

نیمه هادی

یک منبع صنعتی اضافه می‌کند:

«بخش نیمه‌هادی سامسونگ دارای یک کسب‌و‌کار ریخته‌گری است که سود می‌برد، اما بخش قراردادی تراشه‌سازی آن آنقدر بزرگ نیست که زیان‌های هنگفت ناشی از تجارت حافظه را کاهش دهد. حداقل 1.5 میلیارد دلار از ضرر بخش Device Solution (DS) آن اجتناب ناپذیر است.»

بخش DS که از آن به‌عنوان گوهر سامسونگ یاد می‌شود، تحت تأثیر کاهش شدید قیمت نیمه‌هادی قرار گرفت که غول فناوری را در پایان سال 2022 به لرزه درآورد.

در سال 2022، تجارت نیمه‌هادی سامسونگ حدود 18 میلیارد دلار از کل سود 33 میلیارد دلاری این شرکت را به‌دست آورد. به‌طور فصلی، سود این شرکت در بخش نیمه‌هادی در سه‌ماهه اول سال میلادی گذشته حدود 6 میلیارد دلار، در سه‌ماهه دوم حدود 7.5 میلیارد دلار و در سه‌ماهه سوم حدود 3.8 میلیارد دلار بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی