ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

روغن موتور
خودرو

روش صحیح چک‌کردن روغن موتور خودرو

روغن موتور یکی از مهم‌ترین روانکارهای خودرو است که به سنجش دقیق و منظم نیاز دارد.

آیا هنگام سوخت‌گیری سطح روغن موتور را چک می‌کنید یا زمانی که موتورتان گرم است و بعد از چند کیلومتر رانندگی آن را چک می‌کنید؟ این به دلایل مختلفی بهترین راه برای انجام این کار نیست.

روش مناسب برای بررسی سطح روغن زمانی است که موتور سرد است و خودرو روی سطحی صاف قرار دارد. اولین نکته به خاطر این است که وقتی موتور را روشن و با آن رانندگی می‌کنید، روغن به‌سمت بخش‌های مختلف موتور می‌رود. بنابراین نمی‌توان میزان دقیق آن را اندازه‌ گیری کرد. به همین دلیل است که هنگام چک‌کردن سطح روغن در چنین شرایطی مقدار آن کمتر نشان داده می‌شود. درنتیجه شما فکر می‌کنید که مایع روان‌کار موتور کم است.

اگر خودرو روی سطح صاف قرار نداشته باشد، روغن به‌دلیل شیب خودرو از مخزن به سایر قسمت‌ها حرکت می‌کند. بنابراین هنگام اندازه‌گیری سطح روغن مقدار آن درست نشان داده می‌شود.

پس از رعایت نکات بالا می‌توانید سطح روغن موتور خود را بدون هیچ مشکلی چک کنید. ابتدا باید گیج را خارج کرده و آن را با دستمال تمیز کنید. سپس برای چند ثانیه آن را دوباره در جای خود قرار داده و بیرون بکشید تا سطح مایع روان‌کار موتور را بسنجید.

نحوه سنجش سطح روغن موتور

برای اینکه بدانید به روغن بیشتری نیاز دارید یا خیر، این میله یک علامت در بالا و یکی در پایین دارد که در برخی موارد عبارت‌های FULL و ADD در کنار آن‌ها نوشته شده است. مورد اول حداکثر میزان روغن موردنیاز را نشان می‌دهد. مورد دوم به ما می‌گوید که باید روغن بیشتری اضافه شود چون در حداقل میزان عملیاتی قرار دارد. درنهایت اگر روغن در بین این دو علامت قرار داشت، لازم نیست چیزی اضافه کنید.

روغن موتور

حفظ و مراقبت از سطح روغن موتور بسیار مهم است؛ چرا که عمر مفید موتور را افزایش می‌دهد. اما اگر روغن زیادی به آن اضافه کنید، درنهایت از محفظه خودش خارج شده و به همه‌جا سرازیر می‌شود. همچنین اگر میزان روغن کمتر از مقدار موردنیاز باشد، موتور دچار فرسودگی زودرس خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Sae77
    Sae77 | ۲ فروردین ۱۴۰۲

    طبق دفترچه برخی از خودروها سنجش سطح روغن موتور باید 5 الی 10 دقیقه بعد از خاموش شدن موتور در حالی که به دمای کارکرد طبیعی رسیده انجام بشه. پس لزوما اندازه گیری در حالت سرد برای همه خودرو ها درست نیست و بهتره به دفترچه خودرو مراجعه بشه

مطالب پیشنهادی