ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

صنعت خودروسازی و افسانه‌های آن
خودرو

8 اشتباه رایج در صنعت خودروسازی جهان

حدود 150 سال است که صنعت خودروسازی به عنوان یکی از بزرگترین کسب و کارها در سراسر جهان شناخته می‌شود. این صنعت در طول فعالیت خود با انبوهی از حقایق، اطلاعات غلط و افسانه‌ها روبرو ...

حدود 150 سال است که صنعت خودروسازی به عنوان یکی از بزرگترین کسب و کارها در سراسر جهان شناخته می‌شود. این صنعت در طول فعالیت خود با انبوهی از حقایق، اطلاعات غلط و افسانه‌ها روبرو بوده است. بسیاری از این افسانه‌ها همچنان در صحبت‌های روزانه مردم شنیده می‌شوند که نشان از قوی بودن روایت آن‌ها دارد. با این حال افسانه‌های صنعت خودروسازی چه هستند و حقایق پشت آن‌ها چیست؟ با ما همراه باشید تا به این روایت‌های افسانه‌ای بپردازیم.

افسانه اول صنعت خودروسازی، آمریکایی‌ها و خودروهای دیفرانسیل جلو

افسانه موجود درباره صنعت خودروسازی آمریکا بیان می‌کند که مشتریان آمریکایی ابدا علاقه‌ای به خودروهای دیفرانسیل جلو ندارند. آن‌ها دوست دارند تا همواره خودروهای دیفرانسیل عقب با موتورهای V8 داشته باشند. تنها وانت بارها اجازه دارند تا با سیستم انتقال قدرت چهار چرخ محرک عرضه شوند!

در سوی واقعی ماجرا، این افسانه اشتباه است. بسیاری از خودروهای فروخته شده در آمریکا از نوع دیفرانسیل جلو هستند. حتی خودروهای کلاسیک آمریکایی همچون کادیلاک الدورادو 1976 با وجود بهره‌مندی از موتور V8، ساختار انتقال قدرت دیفرانسیل جلو داشتند.

افسانه دوم، آستون مارتین و نام‌گذاری آن

آستون مارتین یکی از نام‌های ماندگار صنعت خودروسازی بریتانیا است که امروزه نیز به تولید انواع خودروهای گرندتور و اسپرت ادامه می‌دهد. مطابق افسانه‌ها، نام این برند از اسم بنیان‌گذار آن لیونل مارتین و شهر استون کلینتون در باکینگهام شایر گرفته شده است. لیونل مارتین ارتبط کمی با این شرکت خودروسازی داشت و تنها به دلیل برنده شدن در یک مسابقه تپه نوردی، نام او در برند شرکت قرار گرفت.

این افسانه تا حدودی درست است چرا که نیمه اول نام این برند از اسم لیونل مارتین گرفته شده است. با این حال نیمه دوم آن به مسیر تپه نوردی آستون هیل اشاره دارد. البته ارتباطی بین نام‌های استون کلینتون و استون هیل وجود دارد که بیان آن ساعت‌ها به طول می‌انجامد. اما قطعاً شرکت خودروسازی بریتانیایی به نام دومی نام‌گذاری شده است و نه اولی.

افسانه سوم، شورولت نوا و مشکل نام آن

بسیاری از علاقمندان خودرو در ایران، با شورولت نوا آشنا هستند. این کوپه آمریکایی که در ایران به سدان تبدیل شده بود، تا سال‌ها به عنوان یکی از بهترین محصولات صنعت خودروسازی ایران شناخته می‌شد. افسانه‌ای در مورد شورولت نوا وجود دارد که دلیل عدم موفقیت آن در کشورهای اسپانیایی زبان را بیان می‌کند. بنابر این افسانه، کلمه Nova در زبان اسپانیایی به معنای وسیله نقلیه‌ای است که راه نمی‌رود! با این حال افسانه مذکور توسط مقالات کم‌کیفیت خودرویی ترویج یافته است.

کلمه Nova در اسپانیایی همان معنایی را دارد که در زبان انگلیسی برای این عبارت قائل هستیم. نوا معنای ستاره جدید و رویداد نوظهور را می‌دهد. با این حال اگر دو بخش عبارت نوا را جدا کنیم و آن را به صورت No Va بخوانیم، معنای آن در اسپانیایی تغییر می‌کند. در آن صورت نوا معنای وسیله نقلیه‌ای که کار نمی‌کند را بازتاب می‌کند. البته اسپانیایی زبانان هیچ‌گاه دو عبارت Nova‌ و No va را یکسان تلفظ نمی‌کنند. بنابراین عدم موفقیت شورولت نوا در بازارهای صادراتی آمریکای لاتین دلیل دیگری داشته است.

افسانه چهارم، فورد و تولید انبوه خودرو

فورد مدل T به عنوان اولین اتومبیل تولید انبوه صنعت خودروسازی جهان شناخته می‌شود. این افسانه تا بخشی منطقی است چرا که فورد موفق شد تا طی بازه زمانی 18 ساله، پانزده میلیون دستگاه فورد مدل T تولید کند. این رکورد تا سال 1972 و آمار تولید فولکس واگن بیتل در دست فورد باقی ماند. با این حال منطقی بودن و واقعی بودن دو مساله جدا از هم هستند.

در مورد روند مونتاژ فورد مدل T و اصولی که به نام فوردیسم شناخته می‌شود، هیچ‌گونه بحثی وجود ندارد. این شرکت آمریکایی نخستین خودروسازی بود که اتومبیل‌ها را روی یک خط مونتاژ تولید می‌کرد. با این حال پیش از مدل T، اولدزمبیل Curved Dash که به نام اولدزمبیل مدل R شناخته می‌شود به عنوان نخستین خودرو تولید انبوه جهان شناخته می‌شود. این خودرو بین سال‌های 1901 تا 1907 با استفاده از فرآیند قطعات مجزا که امروزه به نام مونتاژ CKD‌ شناخته می‌شود، تولید شد.

افسانه پنجم صنعت خودروسازی، فورد مدل T و رنگ مشکی

هنری فورد منبع افسانه‌های بسیاری در صنعت خودروسازی بوده است. علاوه بر تولید انبوه، او گفته مشهوری درباره روند تولید و بازاریابی یک قرن پیش دارد. نقل قولی از هنری فورد موجود است که می‌گوید: مشتریان می‌توانند فورد مدل T را به هر رنگی که می‌خواهند سفارش دهند، به شرط آن‌که رنگ انتخابی آن‌ها مشکی باشد!

دلایل زیادی برای این گفته هنری فورد بیان شده‌اند. برای مثال یکی از این دلایل بیان می‌کند که رنگ مشکی پس از پاشش روی بدنه خودرو، زودتر از سایر رنگ‌ها خشک می‌شده است. با این حال چنین افسانه‌ای به صورت کامل غلط خواهد بود.

افسانه پنجم صنعت خودروسازی، فورد مدل T و رنگ مشکی

یک مطالعه جامع توسط دکتر ترنت بوگس مورخ مدل T در این مورد انجام شد. براساس این مطالعه تمام خودروهای ساخته شده بین اواخر سال 1914 و تابستان 1925 (تقریباً 11.5 میلیون دستگاه از بیش از 15 میلیون تولید شده) در واقع سیاه بودند. رنگ های دیگر برای سال‌های پایانی تولید معرفی شدند. همچنین رنگ‌آمیزی بدنه خودرو و خشک کردن لایه‌های مختلف خودرو با رنگ مشکی حدود چهار روز طول ‌می‌کشید. رنگ آمیزی اسپری هیچ ربطی به این مساله نداشت، زیرا فورد تا سال 1926 از این روش استفاده نمی‌کرد. به طور خلاصه، درست است که اکثر مدل T ها مشکی بودند، اما همه آنها مشکی نبودند.

افسانه ششم، تویوتا کرولا و آمار فروش

تویوتا کرولا نماد اعتبار و آبروی صنعت خودروسازی ژاپن است. این خودرو از دهه 1960 تاکنون روی خط تولید قرار دارد. تویوتا ادعا می‌کند که کرولا پرفروش‌ترین ماشین جهان است و رکورد فولکس واگن بیتل معروف را می‌شکند. این شرکت در آگوست 2021 گزارش داد که فروش کرولا از 50 میلیون دستگاه فراتر رفته است. این رقم بزرگ حداقل ده میلیون بیشتر از مجموع دو رکورددار قبلی فروش خودرو یعنی فولکس واگن بیتل و فورد مدل T است.

با این حال در مورد آمار تویوتا تردیدهایی وجود دارد. نخست آن‌که تویوتا کرولا در قالب 12 نسل از سال 1966 تاکنون ساخته شده است. نسل‌های مختلف تویوتا کرولا هیچ‌‌گونه اشتراکی با یکدیگر ندارند و هرکدام از آن‌ها یک خودرو کاملا جدید محسوب می‌شوند. در سوی مقابل روند توسعه و تغییر فولکس واگن بیتل و فورد مدل T بسیار کند بوده است. برای مثال مالکان فورد مدل T می‌توانستند قطعه‌ای از مدل 1914 این خودرو را روی فورد مدل T نسخه 1924 سوار کنند. با این حال نمی‌توان فروش انبوه تویوتا کرولا در جهان را انکار کرد و بابت این موفقیت به ژاپنی‌ها تبریک نگفت.

افسانه هفتم، موتورهای V12 ایتالیایی هستند!

صنعت خودروسازی ایتالیا به دلیل تولید انواع مختلفی از سوپراسپرت‌های ماندگار در جهان مشهور است. لامبورگینی، فراری، مازراتی و آلفارومئو نام‌های ماندگار ایتالیایی در دنیای خودرو هستند. این برندها شهرت خود را به دلیل موتورهای V12 به دست آورده‌اند. حتی فیات نیز در تاریخ خود موتور V12‌ تولید کرده است. از این رو است که بسیاری از افراد منشا موتور V12‌ را ایتالیا می‌دانند.

با این حال افسانه فوق کاملا غلط است. موتورهای V12‌ بسیاری توسط برندهای بی ام و، کادیلاک، مرسدس بنز، جگوار و حتی تویوتا تولید شدند. حتی اختراع نخستین موتور V12 را نمی‌توان به ایتالیایی‌ها نسبت داد. نخستین موتور 12 سیلندر خورجینی تاریخ توسط جرج شبلر بریتانیایی برای استفاده در یک قایق موتوری توسعه یافت. او چهار سال بعد نخستین خودرو را با موتور 12 سیلندر تولید کرد.

افسانه هشتم صنعت خودروسازی، فولکس واگن بیتل

فولکس واگن بیتل اولین، محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین مدل این برند تاکنون بوده است و به عنوان نماد صنعت خودروسازی آلمان شناخته می‌شود. این خودرو طی دهه 1930 میلادی و به دستور آدولف هیتلر برای حمل و نقل مردم آلمان توسعه یافت. تولید این خودرو پس از جنگ جهانی دوم ادامه پیدا کرد که حاصل آن محبوبیت گسترده بیتل در سراسر جهان بود. این خودرو تا سال 2003 در مکزیک به تولید می‌رسید. به نظر می‌رسد که چیز جدیدی برای گفتن وجود ندارد و این افسانه حقیقت دارد، با این حال همه چیز آن‌چه به نظر می‌رسد، نیست.

افسانه هشتم صنعت خودروسازی، فولکس واگن بیتل

نام رسمی این خودرو، فولگس واگن تیپ 1 بود. این خودرو در نسخه‌های 1200، 1302 و 1500 تولید شد که این اعداد به حجم موتورها اشاره داشتند. اسم مستعار این خودرو در آلمان Käfer بود که معنای آن سوسک است. این نام توسط بسیاری از نقاط جهان پذیرفته شد، در حالی که ایرانیان آن را فولکس قورباغه‌ای نامیدند. فولکس واگن تا سال 1997 از نام بیتل استفاده نکرد. نام بیتل برای نسل دوم این خودرو مورد استفاده قرار گرفت که به جز برخی خطوط ظاهری، هیچ گونه شباهتی با بیتل اصلی نداشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی