ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودروهای منطقه آزاد
اخبار خودرو

خودروهای منطقه آزاد پلاک ملی نمی‌گیرند

شماره‌گذاری خودروهای مناطق آزاد از دستور کار دولت خارج شده است.

دولت سیزدهم سال گذشته مصوبه‌ای را برای پلاک‌گذاری خودروهای منطقه آزاد ارائه کرد. هدف از این مصوبه واردشدن خودروهای خارجی موجود در مناطق آزاد به بازار خودرو کشور بود. بااین‌حال چنین اتفاقی رخ نخواهد داد؛ چرا که هیئت تطبیق مصوبات مجلس به این مصوبه ایراد وارد کرده و بنابراین شماره‌گذاری خودروهای مناطق آزاد از دستور کار دولت خارج شده است.

این خبر را سخنگوی دولت در روز سی‌ام فروردین‌ماه 1402 اعلام کرد. همان‌طور که اشاره کردیم، هدف از این کار واردات خودروهای کارکرده خارجی از مبدأ مناطق آزاد کشور بود. بنابر ادعای دولت، این کار باعث می‌شد تا بدون ارزبری، خودروهای کارکرده خارجی به کشور وارد شوند و در جریان خریدوفروش بازار قرار بگیرند.

تردیدی وجود ندارد که شماره‌گذاری خودروهای منطقه آزاد و ورود آن‌ها به بازار با پلاک ملی سبب خواهد شد تا قیمت غیرمنطقی خودرو در ایران تا حدی آرام شود. بااین‌حال خودروهای مناطق آزاد قادر به پاسخگویی تمام نیاز بازار ایران نیستند و بازهم نیاز به واردات خودرو از منابع دیگر وجود دارد. همچنین خودروهای قدیمی مناطق آزاد نیاز به جایگزینی با محصولات جدید خارجی دارند. این کار به تخصیص ارز نیاز دارد و بنابراین مشکل ارزبری در حوزه واردات خودروهای کارکرده با پلاک‌گذاری خودروهای مناطق آزاد برطرف نخواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی