ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آموزش خودرو

پیگیری کارت خودرو | تمام روش‌های استعلام با کد ملی، پلاک و…

پیگیری کارت خودرو یکی از نیازهای جدی خریداران خودرو است که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۹:۱۵

پیگیری کارت ماشین ازجمله نیازهای جدی خریداران خودرو است. این مسئله مورد‌توجه هر دو گروه خریداران خودرو قرار دارد؛ افرادی که خودرویی جدید را از طریق ثبت‌نام خریداری کرده‌اند یا مشتریانی که خودروی مطلوب خود را از بازار خودروهای کارکرده انتخاب می‌کنند، به پیگیری کارت خودرو نیاز دارند. همچنین اشخاصی که درگیر گم شدن کارت ماشین هستند نیز از روش‌های دیگری برای دریافت کارت المثنی و پیگیری کارت سوخت ماشین صفر استفاده می‌کنند.

درحال‌حاضر روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به پیگیری کارت خودرو با کد ملی اشاره کرد. بااین‌حال، روش‌ها به‌صورت دوره‌ای درحال تغییر هستند و قابلیت یک سامانه به سامانه دیگر منتقل می‌شود. ازاین‌رو لازم است تا با نگارش نحوه رهگیری کارت خودرو، خریداران خودروهای جدید را از روش‌های انجام این کار آگاه کنیم. با ما تا انتهای متن همراه باشید.

فهرست مطالب

چرا پیگیری کارت ماشین مهم است؟

هنگامی که مصرف‌کنندگان خودرویی جدید را خریداری می‌کنند، مدارک این خودرو به‌صورت مرحله‌ای در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. اگر خودرویی صفرکیلومتر را از شرکت خودروساز خریداری کرده باشید، سند کمپانی به همراه فاکتور خودرو در اختیار شما قرار می‌گیرد. در سوی دیگر، هنگام خرید خودرو از بازار آزاد، مراکز تعویض پلاک به شما برگ سبز را ارائه می‌دهند. بنابراین در هیچ‌کدام از مراحل خرید خودرو، کارت ماشین در لحظه خرید اتومبیل به مشتری تحویل داده نمی‌شود.

همچنین بخوانید: پلیس صدور کارت خودروی کاغذی را تکذیب کرد

این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که کارت ماشین یکی از مدارک ضروری هر خودرو است. پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند این مدرک را از هر خودرویی مطالبه کند. بنابراین رانندگان نیاز دارند تا هرچه سریع‌تر کارت خودرو را تحویل بگیرند. به همین دلیل، نیاز به روش‌هایی برای پیگیری کارت خودرو دارند.

استفاده از سامانه‌های آنلاین برای پیگیری کارت ماشین

صدور کارت ماشین همانند گواهینامه، حدود دو هفته طول می‌کشد و در این مدت استفاده از خودرو برای مالکان آسان نیست. خریداران خودرو از بازار بایستی برگ سبز خودرو را به‌همراه داشته باشند، درحالی‌که مشتریان خودروهای ثبت‌نامی باید برای دریافت برگ سبز و کارت ماشین صبر کنند. توجه به این نکته ضروری است که ارسال کد رهگیری مرسوله‌های پستی با تأخیر صورت می‌گیرد، به همین دلیل خریداران خودرو بایستی راه‌های جایگزین را برای دریافت این کد و استعلام وضعیت کارت خودرو شناسایی کنند. در ادامه چند راه مرسوم برای پیگیری کارت ماشین را به شما ارائه خواهیم کرد.

در گذشته‌ای نه‌چندان دور،‌ امکان استعلام وضعیت کارت خودرو در سایت مرسولات سازمانی ناجا وجود داشت. بااین‌حال چنین قابلیتی اکنون وجود ندارد و به سامانه «قبضینو» منتقل شده است. این سامانه یک سایت جامع برای دریافت انواع قبض‌هاست و با استفاده از آن می‌توانید انواع مختلف عوارض، مالیات و قبوض مرتبط با خودرو یا محل زندگی خود را پرداخت کنید. البته استفاده از خدمات قبضینو به پرداخت هزینه نیاز دارد.

پیگیری کارت ماشین از طریق سامانه های آنلاین

برای استفاده از خدمات این سامانه می‌توانید به وب‌سایت آن مراجعه کنید یا اپلیکیشن مربوطه را روی گوشی هوشمند خود نصب نمایید. یکی از خدمات این سامانه، پیگیری کارت ماشین و همینطور سند آن از پست است. در این بخش اطلاعات پلاک خودرو و همچنین شماره ملی مالک خودرو را وارد خواهید کرد. پس از آن به صفحه پرداخت منتقل می‌شوید و مبلغ اندکی از شما دریافت می‌شود. در‌نهایت وضعیت کارت خودرو به شما نمایش داده خواهد شد. اگر این کارت به مرحله صدور رسیده باشد، کد رهگیری پستی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و شما می‌توانید از آخرین وضعیت کارت ماشین خود اطلاع یابید.

راهنمای پیگیری کارت ماشین از طریق کد دستوری

سامانه‌های الکترونیک پلیس، دستورالعملی برای پیگیری کارت خودرو از طریق کدهای مخابراتی را نیز فراهم کرده‌اند. برای استفاده از این روش، باید ابتدا کد دستوری #۱۱۰* را با تلفن همراه خود شماره‌گیری نمایید. در ادامه چهار گزینه به شما نمایش داده می‌شود که شامل پلیس+10، خدمات راهور، کلانتری و پاسگاه و پلیس آگاهی هستند.

کد دستوری پلیس

برای پیگیری کارت خودرو بایستی گزینه دوم، یعنی خدمات پلیس راهور را انتخاب کنید. درصورتی‌که این قابلیت همچنان فعال باشد، در مرحله بعد به شما نمایش داده می‌شود. در آن زمان شما با وارد‌کردن مشخصات خودرو و مالک آن می‌توانید وضعیت کارت ماشین را پیگیری کنید.

استعلام کارت خودرو با شماره پلاک از طریق سایت ناجا

با استفاده از شماره پلاک درج شده روی برگ سبز خودرو، می‌توانید نسبت به پیگیری کارت خودرو اقدام کنید. به این منظور لازم است تا به به سایت رهگیری مرسولات سازمانی، به نشانی najatracking.post.ir مراجعه کنید.

استعلام کارت خودرو با شماره پلاک از طریق سایت ناجا

پس از ورود به سایت رهگیری مرسولات سازمانی ناجا، کارت خودرو را از بین اسناد انتخاب نمایید. سپس شماره پلاک خودرو و حرف میانی آن را به دقت وارد کنید. پس از آن لازم است تا اعداد کنترلی را نیز در کادر مشخص شده وارد کنید و سپس روی گزینه جستجو کلیک نمایید.  در این حال آخرین وضعیت کارت اتومبیل شما نمایش داده می‌شود.

استعلام کارت ماشین از پست

درصورت عدم تمایل به روش‌های بالا، می‌توانید به دفاتر پستی محل سکونت خود مراجعه کنید یا با اداره پست منطقه خود تماس بگیرید.

دفتر پستی

البته انجام این راه چندان توصیه نمی‌شود، چرا که کارمندان پست اطلاعات مفیدی را از مراحل صدور کارت در اختیار ندارند. بنابراین اگر کارت همچنان به پست تحویل داده نشده باشد، کارمندان پست قادر به راهنمایی شما نیستند و می‌توانید از راه‌های دیگری مانند پیگیری خودرو با کد ملی اقدام کنید.

پیگیری کارت خودرو از پست با شماره پلاک

هنگامی که به سایت رهگیری مرسولات سازمانی مراجعه می‌کنید، کد رهگیری کارت خودرو در صورت صدور آن به شما ارائه داده می‌شود. در صورتی که قادر به رهگیری کد از طریق سایت مرسولات سازمانی ناجا نبودید، باید به سایت رهگیری سازمان پست به نشانی tracking.post.ir مراجعه نمایید.

پیگیری کارت خودرو از پست با شماره پلاک

در کادر مشخص شده برای ورود کد، باید «شماره مرسوله» را وارد کرده و سپس، جستجو را انتخاب کنید. اگر کارت ماشین به شرکت پست ارسال شده باشد، جزییات زمان تحویل به پست و همچنین زمان تحویل به گیرنده، برای شما نشان داده می‌شود.

استعلام کارت خودرو صفر

زمان معمول برای صدور کارت اتومبیل جدید و صفرکیلومتر، بین ده روز الی دو ماه به طول می‌انجامد. بنابراین مدت زمان مشخصی برای صدور کارت و تحویل آن به متقاضی تعریف نشده است. برای پیگیری کارت ماشین صفر، بایستی شماره مرسوله را در اختیار داشته باشید.

راه نخست برای پیگیری کارت ماشین صفر، استفاده از کد دستوری *۱۱۰# است. با این حال توصیه می‌کنیم تا با استفاده از روش‌های گفته شده در متن، کد رهگیری مرسوله را به دست آورید. در صورتی که کد رهگیری پستی را در اختیار داشته باشید، می‌توانید برای رهگیری کارت ماشین صفر به سرشماره ۲۰۰۰۴۴۱ پیامک ارسال کنید. ابتدا باید حرف R را بنویسید و سپس کدرهگیری مرسوله پستی را وارد کنید.

استعلام کارت خودرو بعد از تعویض پلاک

پس از خرید یک خودرو کارکرده و تعویض پلاک، می‌توانید نسبت به پیگیری کارت ماشین این خودرو اقدام کنید. به این منظور لازم است تا از کد دستوری *193# استفاده کنید. ابتدا این کد را شماره‌گیری نمایید و در مرحله بعد، رهگیری مرسوله را انتخاب نمایید. سپس کد رهگیری مرسوله را در قسمت مربوطه وارد کنید. اگر کد مرسوله خود را نمی‌دانید، می‌توانید با مراجعه به سایت مرسولات سازمانی ناجا، این کد را به دست آورید.

استعلام کارت خودرو بعد از تعویض پلاک

اگر کارت خودرو به دست ما نرسید، چه باید کرد؟

هنگامی که کارت ماشین به اداره پست ارائه می‌شود، پستچی آن را برای تحویل نهایی به در منزل مالک خودرو می‌آورد. درصورتی‌که پستچی 3‌بار برای تحویل کارت خودرو مراجعه کند اما قادر به تحویل آن نباشد، کارت را به اداره پست بازمی‌گرداند. پس از آن کارت خودرو به مدت سه ماه در دفتر پستی باقی خواهد ماند تا مالک خودرو برای تحویل گرفتن آن مراجعه کند.

پیگیری کارت خودرو در مرکز تعویض پلاک

درصورتی‌که مالک خودرو طی مدت مشخص‌شده برای تحویل کارت مراجعه نکند، کارت خودرو به اداره پلیس راهور عودت داده می‌شود. بنابراین اگر مدت‌زمان زیادی از خرید خودرو گذشته است اما هنوز کارت ماشین را تحویل نگرفته‌اید، بهتر است تا هرچه سریع‌تر برای پیگیری این مورد به اداره پست مراجعه کنید. درصورت تعلل در پیگیری کارت ماشین، انجام این کار به‌مرور برای شما دشوار‌تر از گذشته خواهد شد.

سؤالات متداول:

اگر در حین خرید خودرو آدرس محل سکونت ما تغییر کرد، باید چه‌کاری انجام دهیم؟

اگر در طول فرایند خرید یک خودرو جدید ناچار به تغییر محل سکونت شدید، بایستی آدرس جدید را در اداره پلیس راهور ثبت کنید. راه‌حل نخست برای این کار مراجعه به سایت پلیس راهور است. بااین‌حال، اگر به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید، این کار برای شما سریع‌تر و دقیق‌تر انجام خواهد شد.

پس از گم‌شدن کارت ماشین چه باید کرد؟

پس از گم‌شدن کارت خودرو بایستی برای صدور کارت المثنی درخواست دهید. بدین منظور لازم است تا با همراه داشتن مدارک هویتی خود و مدارک خودرو، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. علاوه بر ثبت درخواست صدور و درادامه پیگیری کارت ماشین، بایستی آگهی مفقودی آن را نیز در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر کنید.

پیگیری کارت خودرو پس از دریافت کد مرسوله به چه صورت است؟

هنگامی که پیگیری کارت ماشین به نتیجه رسید و کد مرسوله در اختیار شما قرار گرفت، قادر به رهگیری کارت خودرو خواهید بود. برای انجام این‌ کار می‌توانید به وب‌سایت شرکت پست مراجعه کنید یا آنکه از سامانه پیامکی 2000441 استفاده نمایید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی