ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

توقف تولید خودرو
خودرو

توقف تولید خودرو در راه است؛ بحران کمبود ارز به جان صنایع افتاد

از زمان آغاز مجدد تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان، شاهد افزایش روز افزون نرخ ارز بوده‌ایم. این افزایش در کنار کمبود منابع ارزی، مشکلات بسیاری را برای تولیدکنندگان کالاهای صنعتی و مصرف‌کنندگان آن‌ها ایجاد کرده است. ...

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۸ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۰:۴۵

از زمان آغاز مجدد تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان، شاهد افزایش روز افزون نرخ ارز بوده‌ایم. این افزایش در کنار کمبود منابع ارزی، مشکلات بسیاری را برای تولیدکنندگان کالاهای صنعتی و مصرف‌کنندگان آن‌ها ایجاد کرده است. تولید بسیاری از کالاها در کشور به منابع ارز خارجی نیاز دارد و بنابراین کمبود ارز تاثیر قابل توجهی بر قیمت و همچنین کیفیت این کالاها خواهد داشت. حال بنابر نامه‌ نگاری‌های انجام شده بین خودروسازان و وزارت صمت، شرکت‌های خودروساز توقف تولید خودرو را رویدادی محتمل در سال جاری دانسته‌اند.

براساس یک نامه از سمت ایران خودرو برای وازرت صمت ارسال شده است، تاکنون حدود 5000 دستگاه خودرو به دلیل کمبود قطعات توقف تولید شده‌اند. این شرکت در نامه خود به وزارت صمت بیان کرده است که به دلیل کمبود ارز و ناتوانی در خرید قطعات جدید، با مشکل انبارهای خالی از قطعه روبرو است.

توقف تولید خودرو

در این نامه هشدار داده شده است که در صورت عدم تامین ارز لازم برای خرید قطعات، تا پایان سال 200 هزار خودرو از تعهدات مربوط به سال 1402 تحویل مشتریان داده نشود. این حجم بالا از تعهدات معوقه، به راحتی موجب تولید بحران‌های مختلف اجتماعی خواهد شد و بازار را به هم خواهد ریخت.

توقف تولید خودرو و آشوب‌های پیش رو

نامه ارسال شده از سوی ایران خودرو به وزارت صمت مبنی بر توقف تولید خودرو، صحت هشدارهای پیشین را تایید می‌کند. مدت‌ها پیش از این نامه، روزنامه‌های اقتصادی در خصوص بحران تامین قطعات و انباشته شدن تعهدات خودروسازان هشدار داده بودند. با این حال هشدارهای اقتصادی در خصوص مشکلات تولید، همواره به بهانه‌های مختلف از سوی وزارت صمت تکذیب شده است.

بنابر هدف‌گذاری وزارت صمت، بایستی یک میلیون و 700 هزار دستگاه خودرو توسط ایران خودرو در سال 1402 تولید شود. با این حال در صورت مشکلات ارزی و نبود قطعات، چنین هدفی به دست نخواهد آمد. از سوی دیگر خودروسازان دولتی حدود 950 هزار نفر متقاضی در مرحله اول طرح یکپارچه عرضه خودرو جذب کردند. در مرحله دوم این طرح نیز حدود یک میلیون نفر شرکت کردند که بایستی به تمامی آن‌ها خودرو تحویل شود. بنابراین تا این لحظه، حدود دو میلیون نفر در صف تحویل خودرو قرار دارند. توقف تولید خودرو به هر دلیل می‌تواند باعث ایجاد آشوب بیشتر در بازار و صنعت خودرو کشور شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی