ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک
مالی و سرمایه گذاری

چند مهندس سابق اسپیس ایکس از «ایلان ماسک» به اتهام آزار جنسی شکایت کردند

شاکیان این پرونده می‌گویند ماسک براساس رفتار خود محیط کاری سمی ایجاد کرده است که در آن زنان با تصاویر و میم‌ها تحقیر می‌شوند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۲:۰۰

هشت مهندس سابق اسپیس ایکس با شکایت از مدیرعامل این شرکت، ایلان ماسک، او را به آزار‌ و‌ اذیت جنسی و انتقام‌جویی متهم کردند. همین گروه که از اسپیس ایکس اخراج‌ شده‌اند، در گذشته شکایت دیگری را درباره انتقام‌جویی در شرکت هم به هیئت ملی روابط کار ایالات‌متحده (NLRB) ارائه کرده بودند.

براساس گزارش بلومبرگ، این کارمندان در شکایت خود نوشته‌اند:

«ماسک به‌طور آگاهانه و عمدی، براساس رفتارش محیط کاری ناخوشایندی ایجاد کرده است و با عکس‌ها، میم‌ها و نظرات جنسی خود زنان را تحقیر می‌کند.»

مهندسان سابق اسپیس ایکس می‌گویند که برخی از آن‌ها توسط همکاران دیگری نیز که «پست‌های ماسک را تقلید می‌کردند» مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. آن‌ها با اشاره به تمام این موارد می‌گویند که ماسک «محیط کاری بسیار ناخوشایند و ناسازگاری ایجاد کرده است.»

انتقاد از رفتار انتقام‌جویانه ایلان ماسک

این گروه سال 2022 با همکاری یکدیگر نامه سرگشاده‌ای نوشتند که رفتار مشکل‌ساز مدیرعامل تسلا را برجسته می‌کند. آن‌ها می‌گویند که به‌دلیل نوشتن این نامه اخراج شده‌اند. شاکیان ادعا می‌کنند که وقتی یکی از مدیران منابع انسانی اسپیس ایکس به شرکت پیشنهاد کرد که قبل از انجام هر اقدامی، تحقیقات رسمی روی این گروه انجام دهد، ماسک به آن‌ها گفته است:

«به چنین چیزی اهمیت نمی‌دهم، آن‌ها را اخراج کنید.»

درحال‌حاضر پرونده مهندسان اسپیس ایکس با NLRB با حکم دادگاه تجدیدنظر متوقف شده است، حتی با وجود اینکه هیئت‌مدیره SpaceX اعتراف کرده بود که آن‌ها به‌طور غیرقانونی و با اهداف انتقام‌جویانه اخراج شده‌اند. اسپیس ایکس نیز اواخر سال گذشته از هیئت ملی روابط کار شکایت کرد و اقدامات آن را خلاف قانون اساسی خواند.

شکایت کارمندان سابق اسپیس ایکس از ایلان ماسک درحالی مطرح شده است که روز گذشته نیز وال استریت ژورنال در یک گزارش جنجالی گفت که ماسک در SpaceX با زنان رابطه نامتعارف دارد. در این گزارش به کارآموز سابق SpaceX اشاره شده بود که پس از برقراری رابطه جنسی با ماسک، عضو تیم مدیریتی شده است. 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی