ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شبکه اجتماعی ایکس
مالی و سرمایه گذاری

شرکت ایکس از ایالت کالیفرنیا به‌دلیل قانون جنجالی مدیریت محتوا شکایت کرد

قانونی که ایکس مخالف آن است، شبکه‌های اجتماعی را وادار می‌کند که درباره شیوه مقابله با محتواهای نامناسب گزارش شفاف دهند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) از ایالت کالیفرنیا به‌دلیل قانون AB 587 شکایت کرد. این قانون شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا جزئیات مربوط به شیوه‌های تعدیل محتوای پلتفرم خود را افشا کنند. با وجود این قانون، شبکه‌های اجتماعی موظف هستند اطلاعات مربوط به نحوه برخورد با سخنان نفرت‌انگیز، اطلاعات نادرست و موضوعات دیگر پلتفرم خود و همچنین جزئیات مربوط به فرایندهای تعدیل داخلی‌شان را منتشر کنند.

قانون AB 587 در سپتامبر سال گذشته تصویب شد. این قانون شبکه‌های اجتماعی را مجبور می‌کند «گزارش شرایط خدمات» خود را در دوره‌های شش‌ماهه به دادستان کل کالیفرنیا ارائه کنند. شبکه اجتماعی ایکس در شکایت خود، کالیفرنیا را به تلاش برای تعیین‌کردن قوانین سرویس‌هایش و همچنین وادارکردن آن‌ها به «افشای نحوه تعدیل محتواهای مضر پلتفرم خود» متهم کرده است.

مخالفت ایکس و شرکت‌های دیگر با قانون تعدیل محتوای شبکه‌های اجتماعی

ایکس در شکایت خود توضیح می‌دهد که قانون AB 587 با وادارکردن شرکت‌ها به ارائه چنین گزارش‌هایی، قانون اساسی را نقض کرده است. در دادخواست این شرکت نوشته شده:

«هدف واقعی AB 587 این است که بر شبکه‌های اجتماعی فشار بیاورد تا محتوای خاصی را که طبق قانون اساسی محافظت شده اما این ایالت آن‌ها را مشکل‌ساز توصیف کرده است، حذف کند.»

ایکس تنها شرکتی نیست که با این قانون مخالفت کرده است. هرچند برخی از فعالان از آن حمایت کرده‌اند، اما گروه‌های صنعتی دیگری نیز وجود دارند که مخالفت خود نسبت به AB 587 را نشان داده‌اند. به‌ عنوان مثال، گروه تجاری Netchoice که نماینده متا، گوگل، تیک‌تاک و چندین شرکت فناوری دیگر است، سال گذشته استدلال کرده بود که AB 587 به کاربران خرابکار کمک می‌کند تا اقدامات امنیتی شرکت‌ها را دور بزنند و اجرای قوانین برای آن‌ها را دشوارتر خواهد کرد.

در مقابل، حامیان AB 587 ادعا کرده‌اند که افزایش شفافیت پلتفرم‌ها یک اصل ضروری است. «جسی گابریل»، یکی از اعضای گروه قانون‌گذار، در پاسخ به شکایت ایکس گفته:

«اگر X چیزی برای پنهان‌کردن ندارد، پس نباید مخالفتی با این لایحه داشته باشد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی