ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

چگونه اسناد و بخشنامه‌های دولتی را از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات دریافت کنیم؟

اگر به‌دنبال نامه، مصوبه یا اطلاعات خاصی از نهادهای دولتی هستید، می‌توانید درخواست خود را از طریق این سامانه ثبت و پیگیری کنید.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۵:۴۶

سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات این امکان را برای شهروندان فراهم ساخته است تا به اطلاعات نهادهای دولتی دسترسی یابند. اگر به‌دنبال نامه، مصوبه یا اطلاعات خاصی از نهادهای دولتی هستید، می‌توانید درخواست خود را از طریق این سامانه ثبت و پیگیری کنید.

برای استفاده از سامانه انتشار اطلاعات و ورود به آن بایستی ثبت‌نام کنید یا راه ساده‌تر، یعنی ورود از طریق دولت من را انتخاب نمایید.

سامانه انتشار آزاد اطلاعات

برای ثبت‌نام نیاز به درج اطلاعات شخصی همچون کد ملی، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، اطلاعات تماس و… دارید.

همان‌طور که گفته شد، برای ورود به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌توان از طریق پنجره دولت من اقدام کرد. در این روش به «پنجره ملی خدمات دولت هوشمند» منتقل خواهید شد. در این وب‌سایت بایستی شماره تلفن همراهی را که به نام شماست، وارد کرده و پس از درج کد امنیتی، منتظر دریافت رمز یک‌بارمصرف باشید. پس از پیامک این کد و درج آن در قسمت مربوطه، می‌توانید وارد سامانه شفافیت شوید.

دولت من

ثبت درخواست در سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

پس از ورود به این سامانه نوبت به ثبت درخواست می‌رسد. البته بهتر است پیش از این امر به اسناد منتشرشده نگاهی بیندازید تا دوباره‌کاری نشود. در بخش اسناد منتشرشده، اسناد توسط سازمان‌های فعال در دسترس عموم قرار گرفته‌اند که می‌توان آن‌ها را از نظر زمان، موضوع، سازمان و نام سند جستجو کرد.

حال اگر اطلاعات مدنظر خود را پیدا نکردید، از تب بالای صفحه اصلی گزینه «فهرست سازمان‌ها» را انتخاب کنید تا بتوانید درخواستتان را ثبت نمایید.

سامانه انتشار آزاد اطلاعات

حال بایستی از میان سازمان‌های موجود، مجموعه‌ای که قصد دارید اطلاعات از آن دریافت کنید، انتخاب نمایید. با جستجو در قسمت موجود در صفحه، راحت‌تر به اسم سازمان مدنظرتان دسترسی خواهید داشت.

پس از کلیک روی سازمان انتخابی، اطلاعاتی از آن همچون نام سازمان، زیرمجموعه، مدیر سامانه و… نمایش داده می‌شوند و سپس باید روی گزینه «ثبت درخواست» بزنید.

سامانه انتشار آزاد اطلاعات

پس از آن به صفحه جدید منتقل می‌شوید. در فرمی که برایتان نمایش داده شده است، بایستی «عنوان» درخواست خود را درج کرده و سپس از فهرست نمایش‌داده‌شده، موضوع درخواستتان را انتخاب کنید.

سامانه شفافیت

سپس نوبت به شرح درخواست می‌رسد که بایستی آن را به‌صورت کامل و دقیق درج کنید. پس از تکمیل درخواست می‌توانید نوع دریافت پاسخ را انتخاب کنید و اگر مایلید به‌محض پاسخ، ایمیلی دریافت کنید، روی گزینه مربوطه کلیک نمایید.

گفتنی است برخی از اطلاعات درخواستی نیاز به پرداخت هزینه دارند؛ بنابراین درصورتی‌که موافقید هزینه تهیه پاسخ را بپردازید، تیک آن را بزنید. درنهایت از بالای صفحه گزینه «ثبت و ارسال» را انتخاب کنید تا درخواستتان برای نهاد مربوطه ارسال شود. پس از این کار کد پیگیری درخواستتان به شما نمایش داده خواهد شد.

مشاهده و بررسی درخواست‌ها

برای پیگیری وضعیت درخواست‌هایتان از بخش «درخواست‌ها» در نوار ابزار بالای صفحه، گزینه «مدیریت درخواست‌ها» را انتخاب کنید.

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

در صفحه جدید درخواست‌های ثبت‌شده و وضعیت آن‌ها را مشاهده می‌کنید. با کلیک روی وضعیت هریک، می‌توانید درخواست خود و پاسخ (درصورتی‌که پاسخ ارائه شده باشد) را ببینید.

سؤالات متداول کاربران

کارکرد سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات چیست؟

مردم می‌توانند در بستر این سامانه درخواست اطلاعات کنند و سازمان‌های فعال به درخواست‌های ثبت‌شده پاسخ می‌دهند.

زمان قانونی ارائه پاسخ به یک درخواست در سامانه شفافیت چقدر است؟

مهلت پاسخ‌گویی به هر درخواست 10 روز است و سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید در مهلت مقرر قانونی پاسخ را در سامانه ارائه کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • massmedia
    massmedia | ۱۳ شهریور ۱۴۰۲

    سلام. من چرا نمیتونم ثبت نام کنم خطای 404 میده لطفا راهنمایی کنید

مطالب پیشنهادی