ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مقایسه سخت افزاری آیفون ۱۴ پرو و گلکسی اس ۲۲ اولترا
فناوری ایران

گمرک: کمتر از یک میلیارد دلار تلفن همراه در سال 1402 وارد کشور شده است

واردات تلفن همراه به کشور طی دو سال گذشته روند نزولی داشته است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۷ شهریور ۱۴۰۲ | ۰۹:۴۵

گمرک ایران اعلام کرد طی پنج ماه ابتدایی سال 1402، حدود 900 میلیون دلار تلفن همراه وارد کشور شده است.

براساس اعلام گمرک ایران، از ابتدای امسال و تا پایان مردادماه، 913 میلیون دلار موبایل وارد ایران شده و سهم 3.77 درصدی از ارزش واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

گمرکات فرودگاه امام خمینی، فرودگاه پیام و… از مهم‌ترین مبادی ورود تلفن همراه به کشور هستند.

گمرک در اردیبهشت‌ماه سال جاری اعلام کرد که در سال 1401 بیش از 2.8 میلیارد دلار صرف واردات تلفن همراه شده است. ارز ریالی واردات این کالا نیز معادل 64 هزار و 556 میلیارد تومان اعلام شد. این درحالی است که در سال 1400 نزدیک به 4.1 میلیارد دلار صرف واردات تلفن همراه به کشور شده بود.

اگر این اعداد را تقسیم بر تعداد ماه‌های سال کنیم، در سال 1400 و 1401 به‌ترتیب و به‌طور میانگین، ماهانه 340 و 230 میلیون دلار صرف واردات موبایل به کشور شد.

واردات تلفن همراه

این درحالی است که در سال 1402 به‌طور میانگین ماهانه 183 میلیون دلار موبایل به کشور وارد شده است. واردات تلفن همراه به کشور طی دو سال گذشته روند نزولی به خود گرفته و این خبر خوبی نیست. کاهش ورود تلفن همراه به‌معنای دسترسی کمتر به گوشی‌های به‌روز است که در آینده نه‌چندان دور می‌تواند اثرات سوء بسیاری داشته باشد. این موضوع در گزارش سالیانه 1401 بازار نیز به‌چشم می‌خورد.

به‌نظر می‌رسد یکی از عوامل این میزان کاهش، ممنوعیت واردات تجاری آیفون 14 به کشور باشد. وضعیت اقتصادی و کم‌شدن قدرت خرید مردم و برنامه‌ریزی‌های دولت برای تولید تلفن همراه بومی می‌تواند از دلایل دیگر این افت محسوب شوند.

ناگفته نماند دلایل ممنوعیت واردات سری‌‌های جدید آیفون هیچ‌گاه به‌طور رسمی و شفاف اعلام نشده است، اما به‌نظر می‌رسد که به تلاش‌های برخی نمایندگان مجلس برای عدم واردات کالاهای آمریکایی بازمی‌گردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی