ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویندوز 10
نرم افزار و اپلیکیشن

کانالیس: پایان پشتیبانی رایگان از ویندوز 10، 240 میلیون رایانه را از رده خارج می‌کند

مایکروسافت پس از اکتبر سال 2025 پشتیبانی رایگان ویندوز 10 را متوقف خواهد کرد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ دی ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

شرکت تحلیلی کانالیس (Canalys) در گزارش جدیدی تخمین می‌زند که پس از اکتبر سال 2025 و زمانی که مایکروسافت قصد دارد پشتیبانی رایگان از ویندوز 10 را به پایان برساند، 240 میلیون رایانه شخصی ممکن است برای همیشه از رده خارج شوند. مایکروسافت تا اکتبر سال 2028 به پشتیبانی پولی از ویندوز 10 ادامه خواهد داد، اما احتمالاً ارتقا به ویندوز 11 گزینه بسیار ارزان‌تری خواهد بود.

مایکروسافت هنگام انتشار ویندوز 11 اعلام کرد که رایانه‌ها برای اجرای این سیستم عامل باید TPM 2.0 از برای امنیت بیشتر پشتیبانی کنند، اما بسیاری از رایانه‌های مربوط به دوران قبل از ویندوز 11 از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین نمی‌توان سیستم عامل آن‌ها را ارتقاء داد. با اشاره به همین موضوع، Canalys تخمین زده که 240 میلیون رایانه شخصی از کار خواهند افتاد که این امر به‌طور بالقوه باعث افزایش ضایعات الکتریکی نیز می‌شود.

رویترز به نقل از کانالیس در گزارش خود می‌گوید که ضایعات الکترونیکی این رایانه‌ها می‌تواند حدود 480 میلیون کیلوگرم وزن داشته باشد که معادل 320 هزار خودرو است.

البته پس از پایان پشتیبانی رایگان ویندوز 10 نیز بسیاری از این رایانه‌های شخصی همچنان می‌توانند سال‌ها به کار خود ادامه دهند، اما Canalys هشدار می‌دهد که میزان تقاضا برای دستگاه‌هایی که به‌روزرسانی امنیتی دریافت نمی‌کنند، می‌تواند کم باشد.

به‌روزرسانی ویندوز 10 با پرداخت هزینه!

در همین حال، مایکروسافت اعلام کرده که قصد دارد تا اکتبر سال 2028 به ارائه به‌روزرسانی امنیتی ویندوز 10 ادامه دهد، اما پس از پایان پشتیبانی رایگان، این امر با هزینه سالانه انجام خواهد شد. هرچند هنوز مشخص نشده که این هزینه چقدر خواهد بود، اما کانالیس اشاره کرده که احتمالاً ارتقا به رایانه‌های شخصی جدیدتر مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

در چند وقت گذشته گزارش‌های زیادی درباره نسل بعدی سیستم عامل مایکروسافت یا ویندوز 12 منتشر شده است. ماه گذشته گفته شد که مایکروسافت احتمالاً ویندوز 12 را در خردادماه 1403 منتشر می‌کند و در گزارش دیگری به توسعه نسخه هوش مصنوعی ویندوز برای عرضه در سال 2024 اشاره شده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی