ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نصب از خارج گوگل پلی استور
نرم افزار و اپلیکیشن

اندروید 14 هنگام به‌روزرسانی اپ‌های مهم گوگل، از خارج پلی استور به شما هشدار می‌دهد

فروشگاه‌های اپلیکیشن در اندروید 14 می‌توانند درباره نصب آپدیت‌ها از محلی غیر از همان فروشگاه به کاربر هشدار دهند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۶ تیر ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

اگر بخواهید در اندروید 14 به‌روزرسانی برخی اپ‌ها مثل Google Play Services را از جایی غیر از پلی استور نصب کنید، با یک هشدار روبه‌رو می‌شوید. این نسخه درواقع قابلیتی به نام «مالکیت به‌روزرسانی» خواهد داشت که اجازه می‌دهد فروشگاه‌های اپلیکیشن مالکیت نصب به‌روزرسانی‌ها را برای خود تصاحب کنند. ولی این ویژگی قرار نیست به نفع پلی استور شرایط بازار را تغییر دهد، چون مالکیت به‌روزرسانی اپ‌های گوگل فقط برای بعضی از آن‌ها به پلی استور داده می‌شود.

براساس گزارش «میشال رحمان»، متخصص سیستم‌عامل اندروید، گوگل با کمک قابلیت مالکیت به‌روزرسانی می‌خواهد کنترل اپ‌های اساسی خود را در دست بگیرد. با این ویژگی، کاربری که به‌دنبال نصب آپدیت Google Play Services از خارج پلی استور باشد، با پیام هشداری روبه‌رو می‌شود که توصیه می‌کند به‌روزرسانی مربوطه از طریق پلی استور انجام شود.

قابلیت جدید اندروید 14 به انحصار گوگل پلی استور منجر نمی‌شود

زمانی که این ویژگی اولین‌بار در ماه فوریه مشاهده شد، نگرانی‌هایی پیرامون این مسئله مطرح شد که گوگل با این کار نصب آپدیت تمام برنامه‌های نصب‌شده با پلی استور را تنها به فروشگاه اپلیکیشن‌های خود منحصر کند. اما حالا بررسی‌ها نشان می‌دهد که این قابلیت فقط برای تعدادی از اپ‌های اساسی گوگل در نظر گرفته شده است.

بنابراین حتی اپلیکیشن‌هایی مثل جیمیل و خود پلی استور هم مقید به دریافت آپدیت‌ها از پلی استور نیستند. به‌ عبارت دیگر، هنگام به‌روزرسانی برنامه‌های معمولی با این پیام هشدار ترسناک روبه‌رو نمی‌شوید. البته با توجه به اینکه اندروید 14 هنوز در مراحل بتا قرار دارد، پلی استور می‌تواند مالکیت به‌روزرسانی برنامه‌های بیشتری را برای خود تصاحب کند.

میشال رحمان می‌گوید کنترل انتشار به‌روزرسانی اپ‌هایی مثل Play Services منطقی است، چون گوگل نسخه‌های مختلفی از این برنامه را منتشر می‌کند. درنتیجه نصب یک نسخه ناسازگار با دستگاه شما از یک فروشگاه شخص ثالث می‌تواند عملکرد بقیه اپلیکیشن‌ها را هم مختل کند. درعین‌حال، این امکان برای کاربران فراهم شده است تا بتوانند با نادیده‌گرفتن این هشدار، به‌روزرسانی‌ها را از هر منبعی که می‌خواهند، نصب کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی