ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فیل شیلر
نرم افزار و اپلیکیشن

مدیر بازاریابی سابق اپل: ارزیابی عملکرد تیم اپ استور متمرکز بر سودآوری نیست

شیلر همچنین در رابطه با اتهام پنهان‌کردن شواهد توسط اپل می‌گوید که این شرکت به تصمیم استیو جابز، از جلسات مدیران خود صورتجلسه تهیه نمی‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

«فیل شیلر»، معاون سابق بازاریابی جهانی اپل، در یک پرونده ضدانحصاری به دادگاه گفته است که هیچ اطمینانی از بابت سودآوری اپ استور وجود ندارد. دستیار «تیم کوک»، مدیرعامل اپل همچنین در این پرونده توضیح می‌دهد که غول سازنده آیفون، هنگام راه‌اندازی اپ استور، بازگشت سرمایه آن را در نظر نگرفته است.

نبرد قضایی بین اپل و اپیک گیمز در ایالات‌متحده زمانی به پایان رسید که دادگاه عالی از رسیدگی به این پرونده امتناع کرد. هرچند این موضوع احتمالاً در پرونده ضدانحصار وزارت دادگستری علیه اپل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما هم‌اکنون پرونده مشابهی در استرالیا درحال پیگیری است که یک‌بار دیگر اپل را متهم می‌کند که از قدرت خود بر فروش برنامه‌های آیفون برای کسب سود سوءاستفاده می‌کند.

توضیحات شیلر درباره سودآوری اپ استور

اپ استور

«فیل شیلر»، مدیر سابق بازاریابی این شرکت نیز در این پرونده شواهدی ارائه کرده است. او می‌گوید که انگیزه غول فناوری کسب سود نیست و نمی‌داند که اپ استور چقدر درآمد دارد. در واقع، شیلر ادعا کرده که حتی نمی‌داند اپ استور برای اپل سود دارد یا خیر، هرچند «باور دارد» که این فروشگاه سودآور است.

در جریان این دادگاه، نماینده اپیک گیمز از شیلر سوال کرد:

«آیا شما به قاضی می‌گویید که نمی‌دانید اپ استور سودآور بوده است یا خیر؟»

شیلر که از ابتدا مسئول اپ استور بوده است، در پاسخ گفت:

«من معتقدم که اپ استور سودآور است. فقط می‌گویم که «سود» به‌عنون یک معیار مالی خاص، گزارشی نیست که دریافت کرده باشیم و برای آن وقت صرف کنم. ما عملکردمان به‌عنوان یک تیم را به این شکل ارزیابی نمی‌کنیم. صورتحساب‌ها، اکانت‌ها و اشتراک‌ها معیارهایی هستند که تیم ما به دقت آن‌ها را بررسی و مدیریت می‌کند.»

سپس یک بار دیگر از او سؤال شد:

«آیا به جناب قاضی می‌گویید که بدون هیچ تحقیقی در مورد اینکه با اعمال کمیسیون 30 درصدی چه جریان درآمدی ایجاد می‌شود، تصمیم‌گیری کرده‌اید؟»

شیلر در پاسخ به این سؤال، به‌سادگی گفت: «درست است.»

در ادامه این جلسه، شیلر همچنین در مورد این واقعیت که سوابق کتبی بسیار کمی از تصمیمات اتخاذ‌شده توسط مدیران ارشد وجود دارد، با این مضمون که شرکت چیزی را پنهان کرده است، مورد سؤال قرار گرفت. او در پاسخ توضیح داد که تصمیم یادداشت‌برداری‌نکردن در طول جلسات در سال 1997 توسط «استیو جابز» مطرح شده است و اپل هنوز هم هیچ صورتجلسه‌ای از جلسات بین مدیران ارشد خود ثبت نمی‌کند. جابز باور داشت مدیران باید به‌قدر کافی باهوش باشند که همه‌چیزهای مهم را به‌خاطر بسپارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی