ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی اپل
نرم افزار و اپلیکیشن

اپل برای سرورهای ابری Apple Intelligence یک سیستم‌عامل جدید ساخته است

بخشی از پردازش‌های هوش مصنوعی Apple Intelligence در فضای ابری انجام می‌شود و این سرورها یک سیستم‌عامل جدید دارند.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۰۰

تا‌به‌حال با اکثر ویژگی‌های سیستم هوش مصنوعی اپل، Apple Intelligence، آشنا شده‌ایم. این سیستم در جریان کنفرانس WWDC 2024 معرفی شد. حین رونمایی، این شرکت تمام تلاش خودش را کرد تا درمورد محافظت از حریم خصوصی کاربر صحبت کند؛ ازاین‌رو از سیستم جدید Private Cloud Compute پرده برداشت. حالا داده‌های جدید نشان می‌دهد این سرور ظاهراً سیستم‌عامل تازه‌ای دارد.

اپل برای اجرای پردازش‌های پیچیده و سنگین هوش مصنوعی از سیستم «محاسبات ابری خصوصی» (PCC) رونمایی کرد. این سیستم استانداردهای امنیتی و حریم خصوصی اپل را به پردازش هوش مصنوعی در فضای ابری گسترش می‌دهد. PCC مطمئن می‌شود داده‌های شخصی کاربر برای افراد دیگر، حتی خود اپل، غیرقابل‌دسترس باقی بماند.

اپل در یک پست وبلاگی درمورد Private Cloud Compute و نحوه عملکرد آن برای ایمن نگه‌داشتن داده‌های کاربر گفت:

«ما معتقدیم PCC پیشرفته‌ترین معماری امنیتی است که برای هوش مصنوعی ابری به کار گرفته شده تا محاسبه در مقیاس بزرگ را انجام بدهد. این سرویس با تراشه سفارشی اپل و سیستم‌عامل ایمن‌سازی‌شده برای حفظ حریم خصوصی ساخته شده است.»

اپل بی‌سروصدا سیستم‌عامل جدید ساخته است

اپل می‌گوید سیستم‌عامل ایمن جدیدی طراحی کرده است. این شرکت درمورد آخرین نسخه‌های macOS یا iOS که در WWDC معرفی شده است، صحبت نمی‌کند و منظور دیگری دارد. در واقع، این سیستم‌عامل برای پشتیبانی از بارهای کاری پردازش مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) طراحی شده است.

هوش مصنوعی اپل

فعلاً به جزئیات دیگری درمورد این سیستم‌عامل، حتی نام آن اشاره نشده است. بااین‌حال، اپل در پستی وبلاگی بیشتر توضیح می‌دهد:

«ریشه اعتماد به Private Cloud Compute در گره محاسباتی ما است: سخت‌افزار سفارشی سرور که قدرت و امنیت سیلیکون اپل را با همان فناوری‌های امنیتی سخت‌افزاری مورداستفاده آیفون، ازجمله Secure Enclave و Secure Boot به مرکز داده ارائه می‌دهد. ما این سخت‌افزار را با سیستم‌عامل جدیدی جفت کردیم: با زیرمجموعه‌ای ایمن‌سازی‌شده از پایه‌های iOS و macOS که برای پشتیبانی از وظایف استنتاجی مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) طراحی شده است.»

اطلاعات زیادی درمورد سیستم‌عامل جدید سرورهای Private Cloud Compute در دسترس نیست اما احتمالاً به‌زودی جزئیات بیشتری درباره آن منتشر خواهد شد. این شرکت می‌گوید: «هنگامی که Private Cloud Compute را راه‌اندازی کنیم، گام فوق‌العاده‌ای برمی‌داریم تا ایمیج‌های نرم‌افزاری همه بیلدهای PCC را برای تحقیقات امنیتی در دسترس عموم قرار بدهیم. این مورد شامل هر برنامه و فایل اجرایی مربوطه و خود سیستم‌عامل می‌شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی