ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نرم افزار و اپلیکیشن

اپل با یک پروتکل جدید از کاربران iMessage در برابر حملات کوانتومی محافظت می‌کند

به گفته اپل، این پروتکل که PQ3 نام دارد، باعث می‌شود iMessage از نظر امنیت بهتر از سیگنال باشد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

اپل اعلام کرد که در به‌روزرسانی iOS 17.4 ،iPadOS 17.4 ،macOS 14.4 و watchOS 10.4 پروتکل رمزنگاری جدیدی به نام PQ3 را برای iMessage ارائه می‌کند که در برابر حملات پیچیده محاسباتی کوانتومی بهتر از کاربران محافظت می‌کند.

هرچند انجام چنین حملاتی هنوز به صورت گسترده انجام نمی‌شود، اما تیم امنیتی اپل اعلام کرده که با ارائه PQ3 قصد دارد برای این نوع از حملات آمادگی داشته باشد. غول فناوری توضیح می‌دهد که در این حملات هکرها سعی می‌کنند با کمک رایانه‌های بسیار قدرتمند خود به استانداردهای رمزگذاری فعلی و لایه‌های امنیتی iMessage دسترسی پیدا کنند. چنین سناریوهایی ممکن است تا پایان این دهه اجرا شوند، اما کارشناسان امنیتی با این موضوع موافق هستند که صنعت فناوری باید از قبل برای مقابله با چنین تهدیداتی آمادگی داشته باشد.

تیم امنیتی اپل در این پست می‌نویسد:

«PQ3 اولین پروتکل پیام رسانی است که به آنچه ما «امنیت سطح 3» می‌نامیم دست پیدا می‌کند - ارائه پروتکل‌های حفاظتی که از ویژگی‌های امنیتی سایر برنامه‌های پیام رسانی پیشی می‌گیرد. به‌جای جایگزینی ساده یک الگوریتم موجود با یک الگوریتم جدید، ما پروتکل رمزنگاری iMessage را از ابتدا بازسازی کرده‌ایم تا امکان رمزگذاری سرتاسری آن را ارتقا دهیم.»

در بخش دیگری از این پست نوشته شده است:

«حتی اگر امروز نمی‌توان هیچ یک از این داده‌ها را رمزگشایی کرد، اما هکرها می‌توانند آن‌ها را تا زمان خرید یک کامپیوتر کوانتومی ذخیره کنند، سناریویی که با نام Harvest Now, Decrypt Later شناخته می‌شود.»

اپل: iMessage حالا بالاتر از سیگنال است

اپل همچنین ادعا کرده که با وجود این ویژگی، سرویس پیام‌رسان آن‌ها بالاتر از سیگنال (Signal) قرار می‌گیرد که به‌تازگی لایه‌های امنیتی پیچیده جدیدی را معرفی کرده بود. سیگنال چند ماه پیش پروتکل PQXDH را به سرویس خود اضافه کرده بود و به اولین پیام‌رسانی تبدیل شد که برای حملات محاسباتی کوانتومی قابلیت امنیتی ارائه می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی