ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل کروم
نرم افزار و اپلیکیشن

گوگل کروم در بنچمارک Speedometer 3.0 سریع‌ترین مرورگر جهان شد

محبوب‌ترین مرورگر جهان، درحال‌حاضر سریع‌ترین مرورگر جهان نیز به‌حساب می‌آید.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۰۰

جای تعجبی ندارد که کروم به‌عنوان سریع‌ترین مرورگر جهان شناخته شده است؛ زیرا آخرین نسخه مرورگر گوگل، بالاترین امتیاز را در بنچمارک Speedometer 3.0 به‌دست آورده. این بنچمارک ابزاری متن‌باز و استاندارد است که توسط شرکت‌های بزرگ فناوری توسعه یافته و برای ارزیابی عملکرد مرورگرها استفاده می‌شود.

به گزارش «تک‌اسپات»، Speedometer 3.0 اساساً با شبیه‌سازی عملکردهای واقعی مانند افزودن وظایف و ویرایش متن، بررسی می‌کند که مرورگرهای وب چقدر می‌توانند پاسخگوی این وظایف باشند. با اجرای مکرر این وظایف با سرعت بسیار زیاد، برنامه Speedometer عملکرد نرم‌افزار را اندازه‌گیری می‌کند و تصویر واضحی از عملکرد هر مرورگر ارائه می‌دهد.

برای انجام این تست‌ها، گوگل روی چند بهینه‌سازی هوشمند تمرکز کرده بود. این شرکت می‌گوید:

«با بررسی حجم کار در Speedometer و اینکه کروم در کدام عملکردها بیشترین زمان را صرف می‌کند، ما توانستیم بهینه‌سازی‌های هدفمندی را فراهم کنیم که هر کدام باعث افزایش امتیاز کروم در این بنچمارک می‌شوند.»

مهندسان به‌دنبال اصلاح توابعی مانند «SpaceSplitString» بودند که منابع را اشغال می‌کردند، و عملیات‌هایی مانند پردازش رشته و حذف داده‌های تکراری از استایل‌شیت‌ها را ساده کردند. آن‌ها همچنین سیستم رندر را برای محدودکردن استفاده اضافی از حافظه هنگام ترسیم مواردی مانند عناصر فرم دوباره تنظیم کردند. گوگل با موتور شکل‌دهی متن HarfBuzz نیز همکاری کرد تا نحوه رندرکردن قالب‌های فونت AAT را توسط کروم بهبود بخشد.

گوگل کروم

گوگل می‌گوید که روی «سطح‌بندی کد» نیز تمرکز کرده است؛ فرایندی که در آن کد مناسب برای افزایش بهینه‌سازی موتور انتخاب می‌شود. همچنین بهبود جمع‌آوری موارد موسوم به زباله، امتیازات این مرورگر را تا حدود 3 درصد افزایش داد.

البته سرعت فقط یکی از عواملی است که باعث ایجاد یک تجربه عالی از مرورگر می‌شود و معیارهای خام تنها بخشی از داستان را بیان می‌کنند. با توجه به اینکه مرورگرهای زیادی از موتور کرومیوم استفاده می‌کنند، تفاوت عملکرد به‌اندازه گذشته نیست، اما سازندگان مرورگرها روی موفقیت‌های خود متوقف نمی‌شوند. برای مثال، فایرفاکس مدت‌هاست تلاش می‌کند شکاف خود را با رقبا کم کند. فایرفاکس سال گذشته، کروم را در بنچمارک جاوا اسکریپت SunSpider شکست داد.

سهم بازار جهانی مرورگر کروم

آنچه درواقع ارزش مرورگر کروم را دوچندان می‌کند، سهم بازاری است که نسبت به رقبا دارد. براساس آمار StatCounter، تا ماه مه 2024، مرورگر گوگل 65.12 درصد از بازار مرورگرهای جهان را در اختیار داشته است. در رتبه دوم و فاصله زیاد، سافاری اپل حضور دارد که تنها سهم 18.17 درصد را به خود اختصاص داده است. با وجود اینکه مرورگر اج گزینه پیش‌فرض میلیون‌ها دستگاه ویندوز در سراسر جهان است، تنها با 5.21 درصد سهم در رتبه سوم قرار دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی