ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل و اروپا
نرم افزار و اپلیکیشن

اتحادیه اروپا رسماً اپل را به نقض قوانین بازارهای دیجیتال متهم کرد

این اتهام می‌تواند به جریمه سنگینی برای غول مستقر در کوپرتینو ختم شود.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۲:۳۱

با پایان تحقیقات اتحادیه اروپا درباره عملکرد اپل در پیروی از قوانین جدید، اکنون کمیسیون اروپا اعلام کرد سیاست‌های این شرکت و شرایط اپ استور قوانین بازارهای دیجیتال (DMA) را نقض می‌کند. به گفته کمیسیون اروپا، این فروشگاه اپلیکیشن مانع از آن می‌شود که توسعه‌دهندگان مشتریان را به‌سمت پیشنهادهای جایگزین سوق بدهند. این اتهام می‌تواند منجر به جریمه سنگینی برای غول ساکن کوپرتینو شود.

براساس گزارش رویترز، کمیسیون اروپا که با عنوان «رگولاتوری ضدانحصار و فناوری اتحادیه اروپا» عمل می‌کند، اعلام کرد یافته‌های اولیه‌اش را پس از تحقیقاتی که مارس 2024 (فروردین‌ماه) آغاز شد، به اپل ارسال کرده است.

این اتهام به اپل اولین اتهامی محسوب می‌شود که کمیسیون اروپا تحت قانون DMA مطرح کرده است. این قانون به‌طورکلی به‌دنبال مهار قدرت شرکت‌های بزرگ فناوری موسوم به «دروازه‌داران» است.

نقض قوانین DMA اروپا توسط اپل

رگولاتوری اتحادیه اروپا در یافته‌های اولیه خودش گفت اپل DMA را نقض می‌کند؛ زیرا شرایط اپ استور مانع می‌شود توسعه‌دهندگان بتوانند آزادانه مخاطبانشان را به کانال‌های جایگزین برای پرداخت و محتوا هدایت کنند.

«مارگرت وستاگر»، مدیر ضدانحصار اتحادیه اروپا، دراین‌باره گفت:

«درحال‌حاضر، ما فکر می‌کنیم شرایط جدید [اپل] به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن اجازه نمی‌دهد آزادانه با کاربران نهایی خود ارتباط برقرار کنند و با آن‌ها قرارداد ببندند.»

همچنین کمیسیون اروپا اعلام کرد تحقیقاتی را به‌صورت موازی درباره میزبانی از اپ استورهای شخص ثالث تحت قوانین DMA در آیفون آغاز می‌کند. به‌علاوه، بروکسل هزینه موسوم به Core Technology Fee را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود دریافت آن توسط اپل ناقض قوانین نیست.

سازنده آیفون در واکنش به این گزارش اعلام کرد از تطابق تغییرات خودش با قوانین اطمینان دارد و به همکاری با کمیسیون اروپا ادامه خواهد داد.

اپل اکنون می‌تواند به پرونده تحقیقات کمیسیون اروپا دسترسی پیدا کند و به یافته‌ها و اتهاماتش پاسخ بدهد. اگر نظر و یافته‌های این کمیسیون تأیید شود، تا اواخر مارس 2025 (فروردین 1404) به‌دلیل انطباق نداشتن راهکارهای این شرکت با قوانین DMA، راه برای جریمه کوپرتینویی‌ها باز می‌شود.

طبق قانون جدید اتحادیه اروپا، کمیسیون این اختیار را دارد که تا 10 درصد از کل گردش مالی جهانی شرکت را به‌جای جریمه از آن‌ها طلب کند. این میزان برای مجرمان سابقه‌دار می‌تواند تا 20 درصد افزایش یابد. باتوجه‌به اینکه کل درآمد اپل در سال، تا سپتامبر 2023، حدود 383 میلیارد دلار بود، احتمال دارد اپل گرفتار جریمه بسیار سنگینی شود.

پیش‌ازاین در اسفندماه، کمیسیون اروپا اپل را به‌دلیل نقض قوانین ضدانحصار در پرونده اسپاتیفای 1.84 میلیارد یورو (تقریباً معادل 2 میلیارد دلار) جریمه کرد. 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی